Aktualne wyzwania dla programistów w sektorze IT

Aktualne wyzwania dla programistów w sektorze IT
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany - Programiści mogą liczyć na wysokie płace oraz atrakcyjne warunki zatrudnienia, ale w zamian muszą ciągle rozwijać swoje umiejętności i być na bieżąco z rozwojem technologii.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Programiści mogą liczyć na wysokie płace oraz atrakcyjne warunki zatrudnienia, ale w zamian muszą ciągle rozwijać swoje umiejętności i być na bieżąco z rozwojem technologii. Zresztą nie jest to jedyne wyzwanie, z jakim zmagają się pracownicy sektora IT. Jakie jeszcze przeszkody czekają na programistów, którzy chcą zadbać o dalszy rozwój kariery?

Nauka nowych technologii

Najpoważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed wszystkimi programistami, jest nauka nowych technologii. Stacki technologiczne oraz poszczególne programy ciągle się zmieniają, a języki programowania przecież też nie stoją w miejscu. Nauka nowych umiejętności jest kluczowym elementem rozwoju kariery jako programista – zarówno back-end developer, jak i front-end developer powinien doskonale znać wybrany stack technologiczny, co ułatwia negocjacje z pracodawcą i umożliwia szukanie nowej, lepiej płatnej pracy.

Śledzenie zmian w IT

Nauka nowych technologii to nie wszystko – trzeba też być na bieżąco ze zmianami. Ważne aktualizacje narzędzi używanych w codziennej pracy wychodzą z reguły raz na kilka miesięcy, a to nie koniec. Warto wiedzieć, jakie są aktualne trendy w programowaniu. Taka wiedza przydaje się przy dalszym planowaniu kariery. Niektóre zmiany mogą być na tyle znaczące, że wymuszą naukę nowych umiejętności – jeśli nie będziemy ich śledzić, to możemy łatwo zostać z tyłu!

Praca zespołowa

Menedżerowie zarządzający projektami z obszaru IT kładą coraz większy nacisk na rozwój umiejętności miękkich, które są niezbędne podczas pracy zespołowej. Nie oszukujmy się – większość projektów tworzy się w kilku- lub kilkunastu osobowych zespołach. Nad ich pracą co prawda czuwa co prawda menedżer lub scrum master, ale błędy lub nieścisłości czasami się zdarzają. Dobry analityk IT w Warszawie lub innym dużym mieście powinien umieć współpracować w ramach grupy – dotyczy to nie tylko porozumienia się z innymi osobami, ale też rozdzielania obowiązków oraz pracy pod presją czasu.

Utrzymanie efektywności pracy

Programiści często pracują w trybie zadaniowym, co oznacza konieczność dotrzymywania jasno wyznaczonych terminów. Spóźnienia utrudniają lub wręcz uniemożliwiają skuteczną pracę nad projektem. To właśnie dlatego kluczowym wyzwaniem, jakie stoi przed sektorem IT, jest utrzymanie wysokiej efektywności pracy. W erze home office oraz licznych rozpraszaczy wcale nie jest to proste, a team leaderzy często mają ograniczone możliwości nadzoru nad pracownikiem.

Czy sektor IT czeka kryzys?

Masowe zwolnienia w ogromnych, amerykańskich korporacjach technologicznych takich jak Facebook, Google czy Microsoft sprawiły, że coraz częściej mówi się o kryzysie w sektorze IT. Branża rzeczywiście zmaga się z ciężkim okresem, choć zasadniczo rynek wciąż notuje szybkie wzrosty, szczególnie w Polsce.

Jak na razie nie ma powodów do niepokoju, nawet jeśli niektóre firmy wstrzymały rekrutację. Pracy dla programistów wciąż nie brakuje, a na rynku brakuje tysięcy doświadczonych pracowników. Kryzys gospodarczy może być wyzwaniem, z jakim przyjdzie się zmagać branży IT, ale jak na razie  jest to pieśń odległej przyszłości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*