Robotyzacja w polskich firmach – jak wpływa na to pandemia?

Robotyzacja w polskich firmach – jak wpływa na to pandemia?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia zmusiła wiele firm do zmiany znanych im procesów biznesowych. Uniezależnienie się w jakiejś części od czynnika ludzkiego stało się głównym celem wielu przedsiębiorstw. 

Koronawirus przyspieszył wdrażanie robotów w organizacjach, które je już posiadały. Robotyzacja i automatyzacja nagle stały się czymś koniecznym, aby móc w przyszłości mierzyć się z podobnymi wyzwaniami.

Pandemia znacznie wpłynęła na funkcjonowanie każdego z nas. Zarówno jednostki, jak i firmy musiały dostosować się do obostrzeń wprowadzanych od początku pojawienia się pandemii. Sytuacja zaczęła być niestabilna, wiele firm upadło. Jednak te, które przetrwały, musiały wprowadzić systemy, które pozwolą na utrzymanie płynności finansowej i dostosowanie się do wymogu pracy zdalnej w większości branż. Robotyzacja stała się ratunkiem w tej sytuacji.

Robotyzacja na topie

Skutki rozprzestrzeniania się po świecie koronawirusa zmusiły wiele firm do szukania sposobów na utrzymanie się na rynku w dobie pracy zdalnej. Spowodowało to większe zainteresowanie systemem RPA, czyli zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych. Według globalnego raportu firmy Deloitte wynika, że odsetek firm, które zdecydowały się na robotyzację i automatyzację, znacząco wzrósł.

Niektóre organizacje posiadały już zautomatyzowane procesy i to właśnie pandemia COVID-19 przyspieszyła ich wdrażanie. Okazało się to dobrym rozwiązaniem, dlatego w ich ślady poszli inni. Na początku pandemii firmy musiały zmierzyć się z bieżącymi problemami, więc nie miały czasu i środków na robotyzację. 

Jednak kilka miesięcy później odnotowano znaczny wzrost zainteresowania automatyzacją i robotyzacją w polskich firmach. Wzrosła również świadomość, że roboty są czymś koniecznym w tego typu sytuacjach. Niektóre firmy, które były u skraju bankructwa, nie miały nic do stracenia, postawiły na systemy RPA i okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych stała się obiektem rozmów w wielu polskich firmach, które musiały szybko wdrożyć procesy umożliwiające pracę zdalną swoim pracownikom oraz zdalny kontakt z klientami. Uniezależnienie się od czynnika ludzkiego w stanie tego typu zagrożeń było powodem decydowania się firm na wdrożenie systemów automatyzacji i robotyzacji przynajmniej części procesów biznesowych.

Pandemia zmusiła wiele polskim firm do robotyzacji procesów, jednak wdrażanie takich rozwiązań na masową skalę wciąż może być trudne. Barierami są przede wszystkim brak wiedzy na temat automatyzacji, strach przed nowymi rozwiązaniami, brak wykwalifikowanych zespołów, które mogłyby wdrożyć takie systemy w przedsiębiorstwie oraz niska świadomość korzyści takich rozwiązań.

zdj. główne: Brett Jordan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*