Jak włączyć telewizor bez pilota? Mamy sposób!

Jak włączyć telewizor bez pilota? Mamy sposób!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu właścicieli odbiorników telewizyjnych nieraz staje przed problemem – co zrobić, gdy znowu zgubiliśmy pilota bądź któryś z przycisków przestał działać? Jak wtedy poradzić sobie z obsługą telewizora? Podpowiadamy!

Czy brak pilota od telewizora to problem?

Piloty to przedmioty, które na ogół wydają się nam mało istotne. Po prostu są i tyle. Nierzadko zdarza się jednak, że pilot do naszego telewizora jest niesprawny bądź się gubi. Wówczas zauważamy, jak niezbędne jest nam to urządzenie. Ile razy znaleźliśmy pilota zakopanego w czeluściach kanapy? Piloty mogą także przestać działać z różnych przyczyn. Wśród najczęściej występujących z pewnością wymienić można rozładowane baterie, czyli brak zasilania. Czasem może nastąpić sytuacja, gdy sprzęt po prostu się psuje lub zużywa. 

Czy zatem chwilowy brak pilota do telewizora to problem, który uniemożliwi nam korzystanie z odbiornika? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że istnieją sposoby na to, aby korzystać z telewizora bez użycia pilota. A my spieszymy z pomocą i przytaczamy je w niniejszym artykule.

Jak obsługiwać telewizor bez użycia pilota? Czy da się zastąpić pilota innym rozwiązaniem?

Przyciski wbudowane w odbiornik

Właściwie każdy odbiornik telewizyjny posiada wbudowane w niego przyciski, które pozwalają na sterowanie jego podstawowymi funkcjami. Niestety, w ten sposób nie będziemy mogli wykonać wielu czynności. Przyciski obsługują takie funkcje jak m.in. zmiana kanału, zmniejszenie lub zwiększenie głośności czy dostosowanie jasności. Jest to niezwykle proste rozwiązanie, o którym wiele osób zapomina. Panele z przyciskami są zwykle opisane w instrukcji obsługi urządzenia, dzięki czemu dowiedzenie się, do czego służy konkretny guzik, nie stanowi większego problemu.

Akcesoria typu dekoder lub konsola

Wiele osób poza samym telewizorem posiada w wyposażeniu swojego domu także dodatkowe sprzęty umożliwiające cieszenie się rozrywką na jeszcze większym poziomie. Wśród takich urządzeń wymienić można dekoder, odtwarzacz DVD czy wzmacniacz. Nierzadko okazuje się, że telewizor można sterować poprzez tego typu sprzęty, a także piloty dołączone do dekoderów czy konsoli. Czasami wystarczą one do tego, aby obsługiwać funkcje odbiornika, z których najczęściej korzystamy.

Aplikacje mobilne – nowoczesna alternatywa dla pilotów

Sytuacja prezentuje się niezwykle interesująco w przypadku telewizorów, które można podłączyć do internetu. Dzięki zamontowanym w odbiornikach złączom do kabli Ethernet, a także modułom do bezprzewodowej transmisji danych, możemy wchodzić w interakcje z odbiornikami telewizyjnymi przy użyciu innych urządzeń, takich jak smartfony czy smartwatche.

Wielu producentów telewizorów udostępnia oficjalne aplikacje do sterowania ich odbiornikami z poziomu telefonu. W internecie dostępny jest również szeroki wybór nieoficjalnych aplikacji stworzonych w tym celu, nierzadko dorównujących tym oficjalnym funkcjonalnością. Tego typu aplikacje są zwykle bardzo intuicyjne, a co za tym idzie, bardzo łatwe w obsłudze.

A może zamiennik pilota?

Ostatnią, dość oczywistą metodą jest zastąpienie starego pilota innym modelem. Wybierając zamiennik, należy zwrócić uwagę na to, czy będzie on kompatybilny z naszym odbiornikiem. Ciekawą propozycję stanowią tzw. uniwersalne piloty, dzięki którym można obsługiwać także inne sprzęty, a nie wyłącznie telewizory.

Zdj. główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*