Nowoczesne piekarniki – funkcje, o których nie wiedziałeś

Nowoczesne piekarniki – funkcje, o których nie wiedziałeś
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem piekarnika i nie wiesz, na jakie funkcje zwrócić uwagę, to jesteś w dobrym miejscu. Podpowiadamy, jakie funkcje posiadają nowoczesne piekarniki i które z nich są najbardziej przydatne w kuchni.

Pieczenie i tak jest najważniejsze

Żaden piekarnik, choćby nie wiadomo ile miał funkcji, nie obędzie się bez grzałek. Nowoczesne piekarniki pozwolą na przygotowanie smacznej potrawy nawet osobom, które nie potrafią gotować. Wszystko dzięki temu, że nowoczesne urządzenia posiadają wbudowane automatyczne programy pieczenia, które nie pozwolą zepsuć żadnego dania. Niektóre z modeli mają ich nawet osiemdziesiąt! Piekarnik sam wtedy zajmuje się znalezieniem odpowiednich parametrów takich jak temperatura, czas pieczenia czy sposób grzania.

Często możemy spotkać się także z modelami, które mają wbudowaną książkę kucharską w swoich ekranach, a inne wyświetlają wskazówki, łącząc się z naszym smartfonem. Część modeli pozwala także zapamiętać nasze ulubione potrawy i szybko do nich wracać.

Teleskopy, by ułatwić życie

Ciekawym udogodnieniem, które znajdziemy w nowoczesnych piekarnikach, są prowadnice teleskopowe z pełnym wysuwem. Dzięki nim blachy możemy umieszczać nawet na trzech poziomach, a gdy otworzymy drzwiczki, możemy wyciągnąć je całkowicie z piekarnika. Zachowują one przy tym swój poziom i nie przechylają się, a oprócz tego są zabezpieczone przed wypadaniem.

Choć pieczenie wielu potraw naraz nie jest żadną nowością, to w przypadku większości piekarników nie jest to zbyt łatwe. Nietrudno wtedy o niedopieczenie potrawy lub jej spalenie. Nowoczesne piekarniki pozwalają jednak bezproblemowo piec więcej niż jedną potrawę. Specjalnie zaprojektowane przepływy ciepła i powietrza sprawiają, że aromaty nie przenikają się, a dodatkowo możliwe jest pieczenie w jednej komorze kilku dań wymagających nawet różnych temperatur. Niektóre urządzenia dostępne na rynku pozwolą Wam również na włączenie trybu mikrofali lub funkcji parowej.

To może jeszcze sam się wyczyści

Oczywiście po wielu godzinach gotowania i pieczenia nie chce nam się dodatkowo jeszcze czyścić piekarnika. Wiedzą o tym doskonale producenci tych urządzeń i proponują nam funkcje pyrolizy, czyli piekarnika, który sam wypala tłuszcz i resztki w bardzo wysokiej temperaturze, a my zajmujemy się wyłącznie usunięciem popiołu. Część nowoczesnych urządzeń pozwala także na czyszczenie ich parą. Wystarczy kilkanaście minut, by resztki potraw stały się bardzo miękkie, a wtedy możemy łatwo zająć się nimi zwykłą ściereczką. Warto także sprawdzić, czy płyta piekarnika jest pokryta emalią katalityczną. Sprawia ona, że urządzenie czyści się samo przez pochłanianie tłuszczu.

Coś jeszcze?

Nowoczesne piekarniki posiadają jeszcze mnóstwo funkcji, o których nie udało mi się tu wspomnieć. Kontaktowy wyłącznik drzwi zablokuje możliwość ich otwarcia w trakcie pieczenia, tak by nikomu nie stała się krzywda. Podobnie działa wyłącznik bezpieczeństwa, który odłącza urządzenie, gdy działa ono zbyt długo w za dużej temperaturze.

Nowe piekarniki posiadają także funkcję rozmrażania, czujniki mierzące wilgotność wewnątrz komory oraz zatrzymują wilgoć w postaci pary wodnej. Ciekawa jest również funkcja termoobiegu 3D. Jest to system, dzięki któremu gorące powietrze rozprowadzane jest jeszcze bardziej równomiernie po komorze. Składa się z wentylatora, grzałki dookoła niego i szeregu otworów grzewczych na tylnej ścianie piekarnika.

Zdj. główne: Tyson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*