Artykuł sponsorowany
Zakupy przez Internet budzą wątpliwości w obszarze bezpieczeństwa. Popularność platform sprzedażowych wciąż wzrasta, a w parze z nimi liczba dokonanych przestępstw w sieci. Jak zatem skutecznie zabezpieczyć się przed atakami hackerskimi? Dowiedz się już teraz!
Użytkownicy decydują się na wybór serwisów i e-sklepów, na których mogą znaleźć interesujące ich przedmioty ze względu na szybkość oraz bogaty zasób oferty. Niekiedy bagatelizują bezpieczeństwo dokonywanych transakcji, w konsekwencji doprowadzając do utraty pieniędzy. Ataki phishingowe to chleb powszedni na platformach ogłoszeniowych oraz aukcyjnych, typu OLX, Allegro czy Vinted. Dlatego też wychodzimy naprzeciw tym, którzy szukają sposobów, by uniknąć oszustw internetowych. Przedstawiamy TOP 3 wskazówki na to, by nie dać się oszukać na platformach sprzedażowych. Zapraszamy do lektury!
Phishing to jeden z rodzajów cyberataku przeprowadzonego w celu wyłudzenia wrażliwych informacji od internauty, m.in. loginu i hasła do serwisu bankowego, numeru karty kredytowej czy rachunków bankowych.
Dla przykładu sprzedawca wystawia rower na OLX, otrzymuje wiadomość z zaimplementowanym linkiem oraz wyrażeniem “Zdobądź fundusze”. W witrynie internetowej znajduje wystawioną ofertę wraz z informacją o jej zakupie. Celem odebrania pieniędzy ze sprzedaży, wystarczy, że poda swoje dane osobowe wraz z hasłem i loginem do bankowości online. W ten prosty sposób możesz stracić wszystkie swoje oszczędności, a cyberprzestępca jest w stanie podpiąć się do Twojego konta bankowego.
Podobnie sytuacja wygląda na aukcjach Allegro oraz Vinted. Co zrobić, by ustrzec się przed tego typu atakami?
Zamawiając coś przez OLX czy Allegro, zwłaszcza jeżeli mowa tu o produktach z górnej półki, postaw na odbiór osobisty. Wykonanie przelewu może wiązać się z większym ryzykiem finansowym. Ponadto postaraj się zweryfikować autentyczność ogłoszenia. Sprawdź wiarygodność zamieszczonych zdjęć w Google (być może domniemany właściciel wcale nie ma w posiadaniu oferowanego przedmiotu).
Nic tak nie uwiarygadnia produktu, jak opinie osób, które z niego już korzystają. Przeanalizuj rekomendacje zamieszczone na profilu sprzedawcy. Możesz również sprawdzić dane firmy, czy jest ona autoryzowanym dystrybutorem marki asortymentu, który zamierzasz kupić.
Celem zachowania szczególnej ostrożności i uniknięcia nieporozumień, zrezygnuj z przenoszenia konwersacji poza serwis aukcyjny. Korzystaj z wbudowanego czatu i pod żadnym pozorem nie klikaj linków wysyłanych drogą mailową.
Jeżeli jesteś zainteresowany tematem cyberbezpieczeństwa lub obawiasz się o zakupy bądź sprzedaż produktów w serwisach internetowych, zajrzyj na http://instytutcyber.pl/ i wzmocnij swoją wiarygodność w sieci.
Fot.: Tima Miroshnichenko/pexels.com