Najnowocześniejsze foteliki samochodowe dla dzieci! Jakie rozwiązania mają?

Najnowocześniejsze foteliki samochodowe dla dzieci! Jakie rozwiązania mają?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podróżując samochodem z dzieckiem, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Podstawowym zabezpieczeniem jest stosowanie fotelika samochodowego. Sprawdźmy, w jakie funkcje wyposaża się nowoczesne foteliki samochodowe.

Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy spośród modeli dostępnych na rynku?

Zakup odpowiedniego fotelika samochodowego to kwestia, którą należy odpowiednio przemyśleć. Od tego, jaki rodzaj fotelika wybierzemy, zależeć będzie nie tylko komfort, lecz także bezpieczeństwo naszego dziecka. To, jaki produkt wybierzemy, powinno zależeć ściśle od cech naszego dziecka – nie każdy fotelik sprawdzi się tak samo dobrze przy młodszym dziecku, jak przy starszym.

Najbezpieczniejszą metodą jest zasugerowanie się kategorią wagową, dla jakiej dany fotelik wyprodukowano. Warto zorientować się także, dla jakiego wzrostu dany fotelik jest odpowiedni, ponieważ czasem sama waga dziecka nie jest wystarczającym parametrem. Istotne jest także pamiętanie o tym, aby fotelik był dopasowany do tylnej kanapy naszego samochodu, ponieważ nie każdy model może być kompatybilny z naszym pojazdem.

Jakie rozwiązania stosują producenci nowoczesnych fotelików samochodowych?

Wiemy już mniej więcej, czym sugerować się przy wyborze fotelika dla naszego dziecka. Tym, nad czym również warto się zastanowić, są funkcje, w jakie producenci wyposażają foteliki. To właśnie ich obecność może przekonać nas do zakupu danego modelu. Dowiedzmy się zatem, jakich funkcji możemy spodziewać się w nowoczesnych fotelikach samochodowych.

Funkcja spania

Jednym z najbardziej pożądanych w przypadku fotelików samochodowych rozwiązań jest możliwość rozłożenia go tak, aby nasza pociecha mogła bez problemu zasnąć w trakcie podróży. Funkcja spania w fotelikach dla dziecka umożliwia odchylenie jego oparcia pod pewnym kątem, tak by pozycja dziecka jak najbardziej przypominała pozycję leżącą. Zapewnienie małemu pasażerowi możliwości spania podczas podróży może sprawić, że minie ona bardziej przyjemnie. Tego rodzaju foteliki również gwarantują bezpieczeństwo. Jest to zatem rozwiązanie, którego warto szukać.

Możliwość jazdy zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy

Obecnie produkowane są także nowoczesne foteliki, które można montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Zwykle foteliki tego rodzaju mają także szeroki zakres wagowy, dzięki czemu, gdy dziecko nieco podrośnie, nie musimy wymieniać fotelika na nowy model. Fotelik tego rodzaju może zatem oszczędzić nam nieco kolejnych wydatków w przyszłości.

Montaż z wykorzystaniem systemu ISOFIX

System ISOFIX to, innymi słowy, standard mocowania fotelików samochodowych. Jeśli w danym aucie znajdują się elementy systemu ISOFIX (a jest tak w przypadku wszystkich samochodów produkowanych w Unii Europejskiej od 2011 roku), to możemy dzięki nim w bardzo łatwy sposób zamontować fotelik z właściwym mocowaniem. System ISOFIX pozwala nam zrezygnować z korzystania z pasów bezpieczeństwa w celu zamontowania fotelika, a proces montażu jest bardzo szybki.

Obecność systemów ochronnych

Obecnie wielu producentów oferuje foteliki samochodowe, przy których produkcji wykorzystuje się zaawansowane systemy ochronne. Przykładem może być tu system ochrony Sict, dzięki któremu przy ewentualnej kolizji bocznej energia kinetyczna zostaje zredukowana, a co za tym idzie – ryzyko, że dziecko dozna urazu, zmniejsza się.

Zdj. główne: Alexander Grey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*