Jak wzmocnić cyberbezpieczeństwo w firmie?

Jak wzmocnić cyberbezpieczeństwo w firmie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Negatywnym skutkiem rozwoju technologii jest wzrost cyberprzestępczości. Szacuje się, że każdego dnia powoduje ona straty rzędu miliardów dolarów. Są jednak sposoby, które pozwalają na uniknięcie katastrofalnych skutków i ochronę danych naszych i firmy. Jakie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Cyberbezpieczeństwo jest kluczowe w każdej firmie i nie można go lekceważyć. Przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i lekceważą ten aspekt, co jest dużym błędem i może narazić firmę na ogromne straty. Przedstawiamy 7 sposobów na powstrzymanie niepożądanych ataków.

Oprogramowanie antywirusowe

Skuteczne cyberbezpieczeństwo nie może obyć się bez instalacji wysokiej jakości programu antywirusowego. Jest to bezapelacyjnie pierwsza linia obrony, która wykrywa zagrożenie jeszcze we wczesnym stadium. Zwracaj jednak uwagę na to, by korzystać wyłącznie z renomowanych i sprawdzonych oprogramowań antywirusowych. Listę polecanych zabezpieczeń znajdziesz na stronie https://instytutcyber.pl/

Używaj mocnych haseł

Podstawą bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni są mocne i niepowtarzalne hasła. Choć zasada ta wydaje się dość banalna, to jednak jest ona w stanie uchronić nas przed wieloma cyberatakami. Pamiętaj, by hasło było niepowtarzalne, składało się zarówno z dużych, jak i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

Aktualizuj oprogramowania

Z pewnością większość oprogramowań, z których korzystasz w swojej firmie, wymaga regularnych aktualizacji. Choć czasem bywają one uciążliwe i pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie, to są one kluczowe dla pracy w internecie. Często naprawiają drobne łatki w oprogramowaniu, usterki oraz błędy, które decydują o bezpieczeństwie Twoich danych.

Korzystaj z VPN

VPN jest wirtualną siecią prywatną, która ukrywa działania pracowników sieci przed osobami postronnymi. W ten sposób możesz zwiększyć swoją anonimowość i zabezpieczyć się przed śledzeniem przez osoby trzecie. Serwery VPN są w stanie zaszyfrować wszystkie cenne dane i ochronić je przed niechcianymi atakami.

Szkolenia dla pracowników

Jeżeli jesteś właścicielem firmy i zależy Ci, by jej dane nie były narażone na cyberataki, zadbaj o odpowiednie przeszkolenie swoich pracowników. To ludzie są często najsłabszym punktem w całej sieci i hakerzy wykorzystują ich dezinformację. Szkolenia z cyberbezpieczeństwa nauczą Twoich pracowników bezpiecznego poruszania się w sieci, szyfrowania danych oraz innych działań, które poprawią poziom bezpieczeństwa.

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa

Jeżeli Twoja firma przechowuje wiele wrażliwych danych klientów, warto zastanowić się nad zatrudnieniem specjalistów od cyberbezpieczeństwa, którzy będą czuwać nad systemem. Zwróć uwagę na kwalifikacje i doświadczenie zatrudnianych osób, by mieć całkowita pewność. że dane Twoich klientów są bezpieczne.

Kopie zapasowe

Warto wyrobić sobie nawyk regularnego tworzenia kopii zapasowych. W ten sposób jesteśmy szybko odzyskać dane, które zostały skradzione w wyniku ewentualnych ataków hakerskich. Co prawda nie chroni nas ona całkowicie przed cyberprzestępczością, lecz zapobiega utracie danych.

Fot.: Christin Hume/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*