Dostawa pizzy przez roboty? Trwają testy

Dostawa pizzy przez roboty? Trwają testy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy już w niedalekiej przyszłości nasze pizze będzie dostarczać robot? Wszystko na to wskazuje, ponieważ Domino’s Pizza z amerykańskiego stanu Teksas rozpoczęło dostawy autonomicznymi samochodami Nuro w ramach pilotażowego programu.

Ale o co chodzi?

Jeżeli mieszkacie w dzielnicy Woodland Heights w Houston w amerykańskim stanie Teksas i najdzie Was ochota na pizzę, to jest całkiem spora szansa, że dowiezie Wam ją robot. Domino’s Pizza we współpracy z firmą Nuro oferuje testowo dostawy autonomicznymi pojazdami. A jak to wszystko się odbywa?

Klienci mogą wybrać dostawę za pomocą autonomicznego robota. Kiedy będą czekać na pizzę, otrzymają SMS-em informacje o aktualnym położeniu robota oraz kod, który jest niezbędny, żeby odebrać swój placek. Gdy pojazd podjedzie pod nasze drzwi, wpisujemy kod na ekranie dotykowym, następnie otwierają się drzwi i wyjmujemy naszą ciepłą pizzę.

Samochód-robot opracowany przez firmę Nuro to pierwszy w pełni samodzielny pojazd dostawczy, który ma zgodę na poruszanie się po amerykańskich ulicach od Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych. 

Czy dostawcy pizzy mogą czuć się zagrożeni?

Pojawiają się głosy, że praktycznie każdy zawód w przyszłości da się zastąpić sztuczną inteligencją lub robotem. Nie dziwi więc fakt, że już teraz testowane są rozwiązania, które pozwolą ograniczyć rolę człowieka w pracach niewymagających specjalnych umiejętności. Jednak na razie dostawcy pizzy mogą chyba spać spokojnie.

Nadal nie jest dokładnie znany status prawny takich samodzielnie jeżdżących pojazdów. Dla przykładu w Warszawie niedawno wydzielono strefę, w której zakazano latać dronem. Podobne rozwiązania mogą się pojawić w innych krajach. Ludzi może pocieszyć również fakt, że nie jest to pierwszy raz, kiedy ta sieć pizzerii testuje autonomiczne rozwiązania w zakresie dostawy swoich dań.

W 2007 roku samodzielnie poruszający się ford fusion dostarczał pizzę w mieście Ann Arbor w stanie Michigan, a sześć lat później w Wielkiej Brytanii testowano dostawy dronami. Rozwiązania te nie weszły jednak w życie na dłużej z jednego prostego powodu: są na razie za drogie. 

Co jeszcze mogą zrobić roboty

Pojazdy R2 filmy Nuro potrafią nie tylko dostarczać pizzę. Jak przekonuje producent, mogą one również służyć do dostarczania zakupów ze sklepów spożywczych czy też drogerii. W zeszłym roku firma ogłosiła także, że wykorzysta swoje pojazdy do transportu zapasów medycznych wokół dwóch kalifornijskich stadionów, które zostały przekształcone w ośrodki leczenia pacjentów z COVID-19.

Dużą szansę w całym programie dostarczania pizzy widzi także Domino’s. „Ten program pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak klienci reagują na dostawy, jak wchodzą w interakcję z robotem i jaki ma to wpływ na operacje w sklepie” – powiedział w komunikacie dla mediów Dennis Maloney, wiceprezes Domino’s.

Zdj. główne: Kelvin T/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*