Wyjazd do USA – jak się do niego przygotować?

Wyjazd do USA – jak się do niego przygotować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przygotowując się do wyjazdu do USA, warto wcześniej przeprowadzić dokładny research i zapoznać się z informacjami na temat niezbędnych dokumentów, szczepień czy kosztów noclegu.

Jakie dokumenty należy przygotować przed wyjazdem do USA?

Z pewnością nie dostaniesz się do Stanów Zjednoczonych bez uprzedniego przygotowania odpowiednich dokumentów. Niezbędny jest paszport – ważny musi być przez przynajmniej 6 kolejnych miesięcy. Obecnie polscy podróżnicy wybierający się do USA nie potrzebują wizy, o ile będą tam mniej niż 90 dni w celach turystycznych bądź biznesowych. To, o czym nie można zapomnieć, to zezwolenie w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, czyli ESTA.

Koszt rejestracji w systemie to około 100 złotych, rejestracja jest ważna przez 2 lata, a wszystkie formalności muszą zostać dopełnione najpóźniej 3 dni przed planowanym wyjazdem. Pamiętaj, aby posiadać przy sobie wydrukowaną kopię potwierdzenia wniosku ESTA. Po przyjeździe do Stanów jesteś również zobligowany do wypełnienia deklaracji celnej, można to zrobić w samolocie lub w formie elektronicznej, już na lotnisku w czasie odprawy paszportowej.

Covid-19 a wyjazd do USA. Czy trzeba się zaszczepić?

Obecnie wyjeżdżając do USA, nie musisz mieć ważnej szczepionki na Covid. A jak w tym kraju wygląda opieka medyczna? Jest ona powszechnie dostępna, jednak koszty jakiegokolwiek leczenia są zatrważająco wysokie. Sama wizyta u internisty może wynieść około 150 USD, a koszt spędzenia doby w szpitalu to nawet kilka tysięcy USD i to nie wliczając badań oraz zabiegów. 

Z tego powodu zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, dzięki któremu będziesz mieć możliwość pokrycia ewentualnej ceny leczenia. Istotne, aby suma gwarantowana kosztów leczenia była jak najwyższa – warto zabezpieczyć się na przynajmniej pół miliona USD.

Na co uważać, będąc pierwszy raz w USA?

Niestety, na podróżnych może czekać wiele potencjalnych zagrożeń. Wybierając się do Stanów Zjednoczonych od czerwca do listopada, należy mieć świadomość pojawiających się tam w tym okresie huraganów. Zalecane jest sprawdzanie na bieżąco aktualnych doniesień meteorologicznych.

W dużych miastach trzeba uważać na kieszonkowców – nie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych. Podróżując komunikacją miejską najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak portfel i dokumenty warto nosić w saszetce pod ubraniem. Często lepiej odpuścić sobie również zwiedzanie dzielnic, które słyną ze swojej gangsterskiej działalności.

Numer połączenia alarmowego to 911, zadzwoń, gdybyś zaobserwował cokolwiek niepokojącego.

Planowanie wyjazdu i nocleg – na te wydatki musisz być przygotowany

Jednym z najpowszechniejszych sposobów dostania się do USA jest przelot samolotem. To najszybsza i najwygodniejsza opcja. Możesz także postawić na statek, który jest jednak zdecydowanie wolniejszy. Samolotami możesz także przemieszczać się pomiędzy stanami, jednak same bilety nie są tanie. Kolejna opcja to wynajęcie samochodu – wypożyczasz go i oddajesz w oddziale firmy w zupełnie innym miejscu. Najtańszym rozwiązaniem jest podróż autobusem oraz pociągiem.

Cena doby w pokoju będzie różniła się nie tylko od standardu, lecz także i miejsca, w którym znajduje się wybrany hotel. Tańsza opcja to nocleg w hostelu, których pełno jest w całych Stanach Zjednoczonych. Wiele osób decyduje się na przenocowanie w Airbnb. Za taką przyjemność średnio zapłacisz około 200 złotych za noc.

Zdj. główne: Sharefaith/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*