Sprężarki śrubowe i wszystko, co należy o nich wiedzieć

Sprężarki śrubowe i wszystko, co należy o nich wiedzieć
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sprężarka śrubowa to urządzenie, które od dziesięcioleci jest powszechnie wykorzystywane między innymi w przemyśle. Jednak stosuje się je również w innych obszarach naszego życia. Co warto wiedzieć o sprężarkach? Czym one tak właściwie są i czemu korzysta się z nich tak powszechnie? W poniższym artykule odpowiadamy na te i wiele innych ważnych pytań.

Co to jest sprężarka śrubowa?

Warto zacząć od ogólnego wyjaśnienia, czym jest sprężarka. Otóż najprościej rzecz ujmując, jest to urządzenie pneumatyczne, odpowiedzialne za zwiększanie ciśnienia powietrza. Dzieje się to w celu wytworzenia energii. O tym, że zwiększenie ciśnienia powietrza powoduje wytworzenie energii, wiemy dzięki pneumatyce. Jest to dział nauki zajmujący się badaniem sprężonego powietrza i jego możliwymi zastosowaniami.

Fot.: elements.envato.com / Mehaniq41

Przejdźmy teraz do urządzenia będącego tematem naszych dywagacji w tym artykule, czyli do sprężarki śrubowej. Jest to nowoczesna wersja sprężarki, która stopniowo wypiera z użytku modele tłokowe. Jeśli chodzi o sprężarki śrubowe, są to urządzenia, w których elementem roboczym, bezpośrednio odpowiedzialnym za zmniejszenie objętości powietrza, a tym samym zwiększenie jego ciśnienia, jest śruba. Ruch obrotowy tego elementu sprawia, że powietrze zostaje przyparte do ścian, co powoduje zwiększenie jego ciśnienia i wytworzenie energii.

Tanie i ekologiczne sprężarki śrubowe

Zastanawiasz się może, dlaczego sprężarki śrubowe są tak popularne? Otóż wynika to z szeregu zalet ich stosowania. Na pierwszy plan wysuwa się niska cena eksploatacji tego sprzętu. Nie generuje on w zasadzie żadnych wysokich kosztów. Do pracy potrzebuje jedynie umiarkowanej ilości prądu. Wysokiej jakości sprężarka tego typu nie jest też urządzeniem awaryjnym. Co więcej, wytwarzanie energii z zastosowaniem pneumatyki to zwykle jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że sprężarki są po prostu urządzeniami działającymi bardzo efektywnie. Sprawdzają się w produkcji energii, dostarczając jej potrzebną ilość w danej jednostce czasu. 

Jak dbać o sprężarkę?

Urządzenie takie jak sprężarka wymaga szczególnej troski, aby sprawnie służyło przez wiele lat. Jak dbać o sprężarki? Przede wszystkim należy je odpowiednio konserwować i poddawać regularnym przeglądom. Chodzi tutaj między innymi o wymianę oleju w modelach, które go potrzebują. Konieczna jest też regularna wymiana podstawowych części eksploatacyjnych, takich jak choćby uszczelki. 

Warto nawiązać współpracę z profesjonalnym serwisem sprężarek, który zadba o nasz sprzęt. Fachowiec wie, jak często należy sprawdzać sprawność urządzenia oraz jakie czynności konserwacyjne wdrożyć. Ponadto doradzi, jak użytkować sprzęt, aby maksymalnie wydłużyć jego żywotność. Na rynku działa dzisiaj wiele serwisów specjalizujących się w konserwacji i naprawie sprężarek. Polecamy wybrać taki, który cieszy się licznymi pozytywnymi opiniami klientów. Ponadto najlepiej zdecydować się na współpracę z firmą przeprowadzającą kompleksowe naprawy i dostępną przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / NomadSoul1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*