Realizacja recepty online krok po kroku

Realizacja recepty online krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Realizowanie e-recepty online to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą długo czekać w kolejkach do lekarza, zwłaszcza gdy chodzi jedynie o odnowienie recepty do przepisanego już leku. Warto dowiedzieć się jak krok po kroku można zrealizować e-receptę online, nawet nie wychodząc z domu.

Co to jest e-recepta?

E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem papierowej recepty, którą tradycyjnie można otrzymać od lekarza w przychodni. Na każdej recepcie online pojawia się kilka podstawowych informacji, takich jak dane pacjenta, wystawiającego receptę, data realizacji oraz wystawienia, a także nazwy leków wraz z dawkowaniem. Najistotniejszym elementem e-recepty dla farmaceuty przy wydawaniu leku jest czterocyfrowy kod, dzięki któremu będzie mógł znaleźć receptę online w systemie, jak również upewnić się o jej aktualności. Kod e-recepty można otrzymać w wiadomości SMS wraz z przypomnieniem o dacie wystawienia oraz krótkiej instrukcji dalszego postępowania w aptece. Przy kupowaniu leków na e-receptę należy podać swój numer PESEL oraz kod dostępu.

Erecepta online jest również udostępniana na Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu można mieć pewność, że recepta wystawiona elektronicznie się nie zgubi. Jest to nie tylko przydatne przy poszukiwaniu kodu, który należy podać w aptece, lecz także w kwestii informacji o dawkowaniu oraz dacie wystawienia recepty.

Jak działa e-recepta?

E-recepta online ma za zadanie ułatwić proces wydawania leku, zarówno jeszcze w gabinecie lekarskim, jak i przy realizowaniu recepty w aptece. Można ją otrzymać nie tylko stacjonarnie u lekarza, lecz także za pośrednictwem zdalnych konsultacji, na przykład przez telefon lub wideo. Strony takie jak Receptomat umożliwiają jeszcze jeden, szybki sposób na zdobycie e-recepty. Wystarczy wypełnić kwestionariusz, który zostanie odpowiednio zweryfikowany przez lekarza. Można wybrać samemu lek lub opisać występujące objawy, co pozwoli na odpowiednie dobranie medykamentu.

E-receptę można zrealizować w każdej aptece, przy czym należy pamiętać, że jeżeli recepta jest wystawiona na dłuższy okres, to jeżeli nie kupi się wszystkich opakowań naraz, każde następne należy wykupić w tej samej placówce.

Realizacja recepty online krok po kroku

Aby móc uzyskać e-receptę online, należy zarejestrować się na stronę https://receptomat.pl/ i wybrać sposób wypełniania kwestionariusza. Można ubiegać się o konkretny lek lub podać swoje dolegliwości, co pozwoli lekarzom rozpatrującym formularz zdecydować o leczeniu oraz dawkowaniu. Na zatwierdzenie ankiety, która zastępuje wywiad medyczny, zazwyczaj czeka się od kilku minut do paru godzin. Jeżeli jednak kwestionariusz wypełniono w porach nocnych lub poza godzinami dyżurowania lekarzy, receptę otrzyma się z opóźnieniem, od razu po rozpoczęciu pracy personelu medycznego. 

Kolejnym krokiem jest oczekiwanie na pozytywną informację zwrotną w postaci pojawienia się e-recepty na Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie wiadomości SMS, w której zostanie podany czterocyfrowy kod. Z tym kodem należy udać się do dowolnej apteki, która zrealizuje e-receptę i wyda lek.

Fot.: Steve Buissinne/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*