Artykuł sponsorowany
Folia stretch to wielowarstwowa folia polietylenowa, do której właściwości należy niezwykle duża rozciągliwość. Ma wiele zastosowań i jest wykorzystywana w najróżniejszych branżach. Istnieje przynajmniej kilka odmian folii stretch, które mogą różnić się między sobą kolorem i elastycznością.
Podstawowym, a jednocześnie najczęściej spotykanym rodzajem folii stretch jest folia ręczna. Wykorzystuje się ją w niewielkich przedsiębiorstwach lub gospodarstwach domowych – wszędzie tam, gdzie można pozwolić sobie na nakładanie ręczne lub przy użyciu ręcznych dyspenserów. Taka folia stretch ma grubość nieprzekraczającą 20 mikronów i rozciągliwość na poziomie 75-100%. Drugim rodzajem jest folia maszynowa ze zwiększoną rozciągliwością. Ten rodzaj folii posiada zdolność powrotu do pierwotnego kształtu i jest zdecydowanie bardziej praktyczny niż folia ręczna, ale wymaga użycia automatycznych owijarek. Minimalne rozciągnięcie folii maszynowej wynosi 190%.
Do branż aktywnie wykorzystujących folię stretch należą przemysł i transport. Szczególnie chętnie korzystają z niej również magazynierzy i osoby zajmujące się sprzedażą internetową. Folia przezroczysta służy do pakowania przedmiotów, szczególnie mebli posiadających złożone konstrukcje, części do maszyn i materiałów budowlanych. Za jej pomocą można połączyć kilka przesyłek lub elementów w jedną konstrukcję. Folia jest również doskonałą ochroną przed brudem oraz uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi na przykład z otarć przesyłki czy działania czynników atmosferycznych. W dodatku stosowanie folii stretch jest niezwykle proste – zarówno wykonywane ręcznie, jak przy użyciu owijarki.
Właściwości folii stretch, do których należy neutralność biologiczna i chemiczna, sprawiają, że jest ona doskonałym materiałem do pakowania żywności. Nadaje się do zabezpieczania najróżniejszych produktów spożywczych – od wyrobów mięsnych i serów, przez pieczywo oraz artykuły cukiernicze, aż do warzyw i owoców. Cena folii stretch spożywczej jest stosunkowo niska, przez co staje się ona atrakcyjna dla osób zajmujących się pakowaniem żywności. Warto również podkreślić, że używanie tego typu zabezpieczenia zapewnia produktom spożywczym bezpieczeństwo i przedłuża okres ich przydatności do spożycia. Można też zastosować ją do porcjowania żywności przed zamrożeniem.
Folia stretch jest nieprzemakalna, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu pracach wykonywanych w domu czy mieszkania. Może być wykorzystana przy wykonywaniu remontów – na przykład do zabezpieczenia mebli podczas malowania ścian. Rolnicy używają jej przy pracach rolniczych – do owijania bel siana, co pozwala zachować je w dobrym stanie przez kilka miesięcy. Z kolei kobiety często używają folii stretch przy zabiegach kosmetycznych – podczas farbowania włosów, nakładania maseczek z oleju czy używania silnie brudzących kosmetyków, które mogłyby zabarwić ubrania.
Fot.: Monsterkoi/pixabay.com