Jaki sprzęt do nagrywania na YouTube się przyda? Dla początkujących

Jaki sprzęt do nagrywania na YouTube się przyda? Dla początkujących
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dla coraz większej liczby osób nagrywanie filmów na YouTube staje się prawdziwą pracą. A co jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tym portalem? W tym tekście podpowiadamy, jak zacząć i jaki sprzęt będzie niezbędny na początku naszej kariery.

Od czego zacząć?

Jeżeli chcemy założyć nowy kanał na YouTubie, to przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, jaką formę powinien on przybrać, co powinno się na nim znajdować? Od tego, co wybierzemy, należy uzależnić zakup sprzętu. Dla przykładu, jeżeli chcemy stworzyć kanał gamingowy, nie będzie nam potrzebny dron, ale bardzo się on przyda, jeżeli nasz kanał będzie zajmował się podróżami.

Kamera, lustrzanka czy aparat?

Ponownie, wszystko zależy od tego, co będzie znajdować się na naszym kanale. Jeżeli będziemy robić głównie ujęcia w studiu lub w naszym domu, to najlepiej sprawdzi się aparat – lustrzanka lub bezlusterkowiec. Jeżeli nasze filmy będą głównie kręcone w plenerze, warto wybrać kamerę. 

Ale nie tylko tradycyjna kamera i aparat mogą nam służyć do rejestrowania obrazu. Jeżeli w naszych filmach będzie się pojawiać sporo dynamicznych ujęć, na przykład z uprawiania sportu, to warto zainteresować się kamerą sportową. Dla kanałów podróżniczych ciekawym rozwiązaniem będzie zakup drona, a jeżeli chcemy kręcić stabilne ujęcia z ulicy, z ręki, warto kupić gimbala.

Jeżeli na początku swojej przygody nie chcemy wydawać dużo pieniędzy na nasz kanał, to można filmy kręcić również za pomocą smartfona. Takie rozwiązanie będzie idealne, jeżeli chcemy nakręcić szybkiego vloga z jakiegoś wyjazdu.

Dźwięk też jest ważny

Warto zadbać o to, aby dźwięk w naszych filmach był jak należy. W tym celu należy zakupić dobry mikrofon. I tu ponownie, to, jakiego mikrofonu będziemy potrzebować, zależy od tego, jakie filmy będziemy kręcić.

Jeżeli zamierzamy nagrywać głównie w domu, to warto zainteresować się mikrofonami, które są podłączane do komputera za pomocą kabla USB. Łączą w sobie w miarę niską cenę i bardzo dobrą jakość dźwięku, która zadowoli każdego początkującego youtubera.

Jeżeli będziemy nagrywać głównie w plenerze, to powinniśmy kupić mikrofon krawatowy, który możemy podłączyć bezpośrednio do naszego aparatu lub kamery. Pozwoli on zebrać dobrej jakości dźwięk, nawet podczas sporego hałasu.

Niech będzie jasno

Nawet najlepszej jakości kamera nic nie zdziała, jeżeli będzie po prostu ciemno. Powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie naszego miejsca nagrywania. Poprawi ono kolory, kontrast i ostrość nagrania. Do wyboru mamy kilka wariantów lamp:

  • fluorescencyjną – tanie, wydajne urządzenie, które równomiernie oświetli niewielki pokój;
  • halogenową – taka lampa daje bardzo ciepłe światło, które dobrze rozjaśnia pomieszczenie. Wadą mogą być same halogeny, które mają określony czas pracy i nagrzewają się bardzo mocno;
  • LED – są w miarę tanie i pomagają dokładnie odwzorować kolory.

Komputer i oprogramowanie

Wysokiej klasy komputer umożliwi szybkie i bezproblemowe montowanie naszych filmów. Powinien posiadać przynajmniej czterordzeniowy procesor, szybki dysk SSD i sporo pamięci RAM.

Programy do montażu wideo dostępne na rynku możemy podzielić na dwie kategorie: płatne i bezpłatne. Początkującym youtuberom całkowicie wystarczą te bezpłatne, dla przykładu DaVinci Resolve.

Zdj. główne: vadim kaipov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*