Co to jest plafon? Jak go zamontować?

Co to jest plafon? Jak go zamontować?

Materiał Partnera

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oświetlenie odgrywa coraz większą rolę w aranżacjach wnętrz. Lampy nie tylko rozświetlają przestrzeń, ale również ją dekorują i kształtują. Co zrobić, jeśli w mieszkaniu mamy niski sufit? Odpowiedź jest prosta – plafon będzie idealnym rozwiązaniem. Ale co, jeśli masz wątpliwości czy plafon pasuje do salonu? Czy plafon daje dużo światła? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!

Plafon – czym jest?

Jest to lampa sufitowa w całości przylegająca do sufitu. Charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, stąd można stosować je w pomieszczeniach z niskim sufitem. Klasyczne lampy sufitowe cechują się płaskim kloszem, jednak są modele, które posiadają ruchome źródło światła, bądź wiszące ozdoby w postaci kryształków. Plafon wyposażony jest w pełny lub częściowy klosz, który zakrywa zainstalowane źródło światła. Dodatkowo klosz odgrywa dodatkową rolę, ponieważ rozprasza równomiernie światło na cały pokój. Różnorodność modeli pozwala na zamontowanie pojedynczej bądź kilku żarówek lub ma wbudowany moduł LED. Ten rodzaj oświetlenia jest świetną alternatywą dla lamp wiszących i żyrandoli.

Plafon – najczęściej zadawane pytania

Plafon jak zamontować?

Najczęściej do zakupionego plafonu dodawana jest instrukcja, w której powinna być zawarta informacja o tym jak zamontować produkt. Jednak, jeśli takowej nie ma, to poniższa instrukcja Ci w tym pomoże!

Narzędzia potrzebne do montażu plafonu to:

  • wiertarka z wiertłami,
  • próbnik napięcia,
  • śrubokręt,
  • śruby i kołki,
  • obcęgi,
  • opcjonalnie ołówek i miarka

Jeżeli obawiasz się samodzielnego montażu, zalecamy zatrudnienie do tego wyspecjalizowanego serwisu. Gdy jednak chcesz zabrać się za to sam, przeczytaj montaż plafonu krok po kroku.

  1. Wyłącz bezpieczniki

Przed montażem należy w pierwszej kolejności wyłączyć bezpieczniki. Próbnikiem napięcia możesz upewnić się czy nie płynie prąd w przewodach fazowych.

  1. Płytka montażowa

Pierwszą część jaką przymocujesz będzie płytka montażowa zawarta z lampą w pudełku. Do wywiercenia dziur będzie potrzebna wiertarka z wiertłami odpowiednimi do kołków rozporowych. Kołki są zawarte w lampie i rozmiar mają podany na górnej części w postaci cyfry.

  1. Podłączenie przewodów do kostki

W tym kroku należy podłączyć przewody za pomocą kostki elektrycznej. Kostka posiada dwa lub trzy otwory na przewody, które po kolei nazywają się:

  • Przewód fazowy = L (czarny lub brązowy)
  • Przewód zerowy = N (niebieskie)
  • Przewód ochronny = PE (zielony bądź żółty) występuje on czasami

Po włożeniu przewodów do kostki należy je dokręcić śrubą za pomocą śrubokręta.

  1. Zamontuj plafon

Klosz przyłóż do wcześniej wywierconych otworów, schowaj do wewnątrz wystające przewody i wkręć śruby za pomocą śrubokręta. Po wszystkim można włączyć ponownie bezpiecznik i sprawdzić czy lampa sufitowa działa prawidłowo.

Jak zamontować plafon na suficie podwieszanym?

Musisz wiedzieć z jakiego materiału składa się sufit podwieszany. Jeśli jest on z płyt kartonowo-gipsowych, potrzebujesz kołków do płyt lub kotwy sprężynowej. Jeśli ma to być cięższa lampa sufitowa, trzeba zainwestować w dodatkowe wzmocnienie konstrukcji.

Jakie żarówki do plafonów wybrać?

Żarówki do lampy sufitowej wybiera się na podstawie gwintu. W zależności od modelu plafonu, najczęściej stosowane gwinty to E27 oraz E14. Również w tym przypadku mogą zostać zastosowane żarówki LED. Coraz częściej w plafonach stosowany jest zintegrowany LED, czyli niewymienny moduł oświetleniowy.

Jak wymienić żarówkę w plafonie?

Musisz pozbyć się pokrywy wierzchniej. Jak zdjąć klosz z plafonu? Nie jest to czynność skomplikowana, bowiem jedną ręką przytrzymujesz klosz i przesuwasz zaczep na bok. Zdarzają się plafony zamocowane za pomocą śrubek, wtedy potrzebujemy śrubokręt, żeby móc zdjąć klosz.

Czy plafon daje dużo światła?

Plafon sufitowy zalecany jest do niskich pomieszczeń, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zamontować go na standardowych, wysokich sufitach. Takie oświetlenie poprzez swój klosz emituje rozproszone światło i nadaje się przez to idealnie jako główny punkt świetlny w centrum pokoju. Światło jest najczęściej łagodne i nie razi w oczy, a za to skutecznie oświetli przestrzeń. Plafon, który daje dużo światła to najczęściej lampa sufitowa z modułem LED.

Plafon LED – dlaczego warto go kupić?

Nadrzędną zaletą tego oświetlenia jest to, że sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie można zamontować lampy wiszącej czy żyrandola. Może być wykorzystywany jako alternatywa, ale nie tylko, bowiem w ofercie sklepu Ardant znajdziesz plafon glamour, klasyczny czy nowoczesny, który dopasujesz idealnie do potrzeb i wizji wnętrza.

Czy plafon pasuje do salonu?

Ależ naturalnie, ponieważ znajdziesz futurystyczne struktury czy nowoczesne konstrukcje, które nadadzą się do modernistycznych wnętrz. Nie braknie klasycznych opraw, charakteryzujących się szklanym kloszem i patynowymi zdobieniami.

Jaki plafon do łazienki?

W tym wypadku musisz koniecznie wziąć pod uwagę klasę szczelności i postawić na oprawy z IP44 bądź wyżej. Uchroni to oprawę przed nieprzyjemnościami w postaci uszkodzenia oświetlenia w wilgotnej przestrzeni jaką jest łazienka.

Jaki plafon z czujnikiem ruchu?

Najlepiej taki z wbudowanym czujnikiem ruchu i dalekim zasięgiem. Plafony z czujnikiem ruchu to bowiem oszczędność energii, ponieważ włączają się wtedy, kiedy jest to potrzebne. Montuje się tego rodzaju oświetlenie w 4 miejscach: korytarze, ogrody, schody oraz hol. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować tego rodzaju lampę w innym miejscu. Trzeba nadmienić jeszcze fakt, że tego rodzaju oprawa jest też łatwa w eksploatacji. Na pytanie czy warto plafon LED zakupić, odpowiadamy: zdecydowanie TAK!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*