Zaburzenia widzenia, alkoholizm, schizofrenia. Czy choroby genetyczne, nieuleczalne bądź trudne w terapii będą wkrótce możliwe do wyleczenia? Jesteśmy świadkami rewolucji medycznej.
Francis Crick, odkrywca struktury molekularnej DNA i laureat Nagrody Nobla z 1979 roku, powiedział, że największym wyzwaniem dla neuronauki jest umiejętność przejęcia kontroli nad jednym typem komórek przy równoczesnym pozostawieniu pozostałych niezmienionymi.
W roku 2010 magazyn naukowy „Nature Methods” uznał optogenetykę za technikę roku. Choć brzmi to dziś nieprawdopodobnie, zajmujący się optogenetyką naukowcy wierzą, że dzięki tej metodzie już wkrótce będzie można powstrzymać działanie paraliżu. W badaniach przeprowadzanych na zwierzętach dowiedli, że poprzez aktywację neuronów odpowiedzialnych za socjalizację można kontrolować zachowanie społeczne zwierząt.
Optogenetyka to metoda pozwalająca na celową, szybką i dokładną kontrolę ściśle określonych procesów w tak złożonych systemach biologicznych jak swobodnie poruszające się ssaki. Umożliwiając sterowanie optyczne z prędkością (w skali milisekund) i dokładnością (specyficzną dla danego typu komórki) wymaganą w przetwarzaniu biologicznym, podejście optogenetyczne stworzyło nowe perspektywy dla badania biologii, zarówno w zakresie zdrowia, jak i choroby.
Obejrzyj video o optogenetyce – nauce sterowania wybranymi częściami naszego mózgu za pomocą światła lasera.
Dr Zhuo-Hua Pan z Wayne State University prowadzi badania na temat wykorzystania optogenetyki do przywracania wzroku osobom niewidomym. Strategia ta posługuje się narzędziami optogenetycznymi do przeobrażania ocalałych neuronów siatkówki wewnętrznej w komórki światłoczułe po śmierci komórek fotoreceptorowych. Przywracając częściowo wzrok niewidomemu mężczyźnie, naukowcy udowodnili, że optogenetyka może być skuteczna w leczeniu ślepoty uwarunkowanej genetycznie.
Podczas badań laboratoryjnych pacjent dzięki specjalnym goglom wyposażonym w kamerę potrafił zauważyć, zlokalizować, policzyć i dotknąć niewielkie przedmioty: zeszyt, szklany kubek czy opakowanie na zszywki. Odkrycie to stwarza perspektywy na leczenie osób niewidomych i ponowne przywrócenie im zdolności widzenia. Badania mają zostać ukończone do 2025 roku.
Innowacyjne podejście optogenetyki pozwala ukazać związek między aktywnością określonych neuronów a zachowaniem. Badania prowadzone na Uniwersytecie w Buffalo (USA) pokazały związek pomiędzy piciem alkoholu a uwalnianiem dopaminy. W ocenie naukowców metoda ta jest szansą na leczenie depresji, choroby Parkinsona, epilepsji czy padaczki.
Metoda optogenetyczna wciąż jest testowana, ale już dziś naukowcy dostrzegają w niej możliwość leczenia chorób do tej pory uznawanych za nieuleczalne. Daje to nadzieję ludziom, którzy dotąd nie mieli szansy na wyleczenie.
Zdjęcie główne: ColiN00B/pixabay.com