Czym jest ubezpieczenie GAP?

Czym jest ubezpieczenie GAP?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Osoby, które kupują samochód na kredyt bądź w leasingu, powinny koniecznie zainteresować się tematem, jakim jest ubezpieczenie GAP. Dzięki temu typowi polisy ubezpieczeniowej mogą być chronieni przed stratami wartości pojazdu, które mogą wystąpić w danym obrębie czasowym.

Ubezpieczenie GAP – co to jest?

Skrót GAP pochodzi od angielskiego wyrażenia „Guaranteed Asset Protection”. Jest to ubezpieczenie od straty finansowej, które często nazywa się także ubezpieczeniem od utraty wartości pojazdu. Jest to rodzaj ubezpieczenia, w który inwestuje się dobrowolnie. Umożliwia kredytobiorcom i osobom korzystającym z leasingu zabezpieczenie się przed utratą funduszy na wypadek wystąpienia szkody całkowitej czy utraty auta na skutek jego kradzieży. Ubezpieczenie GAP umożliwia takim osobom spłacenie rat, do których opłaty zobowiązali się wobec banku czy firmy leasingowej.

Ubezpieczenie GAP jest najbardziej opłacalne w przypadku pojazdów, których wartość rynkowa ma tendencję do gwałtownego spadku. Pomaga nabywcom aut spłacać zaciągnięte obciążenia, a także umożliwia wyjście z sytuacji, w której nastąpiła strata całkowita z nadwyżką finansową. Cena ubezpieczenia GAP jest zależna od wartości rynkowej pojazdu w momencie, gdy zawierana jest umowa wykupienia polisy. 

Jakie samochody można ubezpieczyć polisą GAP?

To, jaki samochód można objąć polisą GAP, zależne jest w głównej mierze od jej Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. W każdej firmie ubezpieczeniowej mogą być one ustalane na różnorodne sposoby. Zazwyczaj ubezpieczeniem GAP można objąć samochód nowy bądź używany (do 3–5 lat). Nie są to tylko pojazdy osobowe, lecz także ciężarowe, rolnicze, zabytkowe, a także motocykle czy quady. W głównej mierze są to samochody, które mogą najbardziej narażać właściciela na straty finansowe w przypadku kradzieży czy zniszczenia pojazdu.

Kiedy odszkodowanie w ramach ubezpieczenia GAP jest wypłacane?

Zasady wypłaty odszkodowania w ramach ubezpieczenia GAP są zależne przede wszystkim od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia polisy. Niełatwo je uogólnić, jako że u jednego ubezpieczyciela można ubiegać się o odszkodowanie w ciągu 30 dni od otrzymania wynagrodzenia strat z OC czy AC (po uprzednim niezwłocznym zgłoszeniu straty tuż po tym, jak nastąpiła), a u innego może być to jedynie tydzień.

Zgłaszając szkodę ubezpieczycielowi, poza wypełnionym wnioskiem należy wyposażyć się w szereg dokumentów. Wśród nich wymienić można: dowód rejestracyjny auta, zaświadczenie, które potwierdza wystąpienie szkody, fakturę zakupu pojazdu i wiele innych.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie i ciesz się z jego korzystnych warunków

Ubezpieczenie GAP wykupić można w wybranej firmie ubezpieczeniowej czy leasingowej. Świetną metodą jest także skorzystanie z narzędzia takiego, jak porównywarka ubezpieczeń samochodowych. Jedną z bardziej polecanych porównywarek ubezpieczeń znaleźć można na portalu rankomat.pl, gdzie poza możliwością wykupienia ubezpieczenia oferuje się także liczne porady ekspertów dotyczące różnorodnych polis ubezpieczeniowych. Zadbaj o swoją przyszłość i swoje finanse – umożliwi Ci to rankomat.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*