Czym jest druk 3D?

Czym jest druk 3D?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drukowanie 3D, inaczej nazywane drukiem przestrzennym, polega na tworzeniu trójwymiarowych przedmiotów. Jest coraz częściej używany w różnych dziedzinach życia i cieszy się coraz większą popularnością. Na czym dokładnie polega?

Jak działa druk 3D?

Podstawą tej metody jest trójwymiarowy projekt komputerowy. Można stworzyć go w specjalnych programach albo wykorzystać skaner 3D, który zeskanuje daną rzecz, którą chcemy wydrukować. Plik cyfrowy instruuje drukarkę co do tego, jak ma budować przedmiot. Robi to, dzieląc go na warstwy i opisując wymiary każdej z nich. Specjalne drukarki tworzą przedmioty z wykorzystaniem różnych materiałów, na przykład żywicy światłoutwardzalnej, nylonu czy ABS. Procesów drukowania 3D jest wiele, jednak najczęściej wykorzystywana jest metoda wykorzystująca sproszkowany materiał bazowy.

Część technik druku 3D jest przeznaczona do tworzenia mniejszych i prostszych detali, inne do bardzo precyzyjnych, a część do bardzo wytrzymałych przedmiotów.

Zalety druku 3D

Ten sposób drukowania został stworzony jako alternatywny sposób do wykonywania prototypów. Do najważniejszych plusów takiego druku należą:

– szybki czas wykonania modeli

– niski koszt ich wykonania

– wysoka opłacalność tworzenia pojedynczych egzemplarzy

– możliwości szybkiego nanoszenia różnych zmian

– możliwość personalizacji

– możliwość drukowania skomplikowanych geometrii, których nie dałoby się wykonać z pomocą innych metod.

Drukarki 3D

Gotowy plik cyfrowy należy wgrać do drukarki 3D. Kopiuje ona każdą warstwę, która opisana jest w takim pliku. Drukarki muszą być bardzo starannie skalibrowane, żeby prawidłowo wydrukować dany przedmiot. Sprzęt najwyższej jakości oferuje na przykład Botland.

Rodzaje technologii druku 3D

Istnieją różne rodzaje drukowania przestrzennego. Można je podzielić na kilka kategorii, natomiast główne różnice między nimi polegają na sposobie osadzania poszczególnych warstw. Najbardziej popularne metody wykorzystują topienie materiałów. Najpopularniejszą metodą tego rodzaju jest FDM, która polega na wytworzeniu przedmiotu ze stopionego filamentu, który twardnieje, tworząc warstwy. Inne metody utwardzają materiały płynne, część natomiast proszek.

Druk 3D można też podzielić ze względu na dokładność, materiał czy szybkość wykonywania elementów. Oprócz metod, istotne są też dostępne materiały oraz rozmiar drukarek. Za pomocą różnego rodzaju drukarek można wytworzyć między innymi produkty gotowe, takie wymagające późniejszej obróbki, prototypy czy elementy do innych przedmiotów.

Co drukuje się za pomocą druku 3D?

Aktualnie niemal każda gałąź przemysłu korzysta z druku przestrzennego. Wynika to z tego, że ten druk używany w produkcji masowej jest tańszy od innych metod. Z pomocą drukarek 3D można stworzyć przede wszystkim niestandardowe modele. Jak wspomniano wyżej, mamy możliwość personalizacji drukowanego przedmiotu. Można dostosować projekt do indywidualnych potrzeb. Niektóre firmy produkują na przykład buty na żądanie. W tym przypadku rozmiar i kształt nie stanowią żadnych ograniczeń.

Druk 3D umożliwia także prototypowanie. To bardzo pomocne zwłaszcza dla inżynierów i projektantów, którzy dzięki temu mogą wizualizować produkt i w krótkim czasie otrzymywać opinie na jego temat.

Jeżeli komuś zależy na masowej produkcji, drukowanie 3D z pewnością także będzie dobrym sposobem. Nowoczesne drukarki wyposażone są w sieć WI-Fi, dzięki czemu można połączyć je w jedną sieć. Będą one wtedy drukować takie same elementy w większej ilości. Każda z drukarek 3D może także drukować mniejsze elementy jakiegoś większego projektu, które później zostaną połączone.

Zdjęcie główne: ZMorph3D/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*