Co zrobić, żeby mieć zawsze przy sobie dowód szczepienia

Co zrobić, żeby mieć zawsze przy sobie dowód szczepienia
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli jesteś zaszczepiony przeciw COVID-19, masz możliwość posiadania specjalnego zaświadczenia, które ułatwi Ci między innymi przemieszczanie się i uczestnictwo w imprezach oraz wydarzeniach sportowych.

Od 1 lipca państwa unijne wprowadzają Unijny Certyfikat COVID (UCC), który pozwala na swobodne przemieszczanie się między krajami Unii Europejskiej. Ten certyfikat to elektroniczne zaświadczenie, na który składają się kod QR i unikalny identyfikator. Zawiera informacje, które mają ułatwić służbom sanitarnym i granicznym ustalenie, czy nie stwarzamy zagrożenia epidemicznego.

Kod QR jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta w aplikacji mObywatel i w aplikacji mojeIKP. Możliwe jest też otrzymanie go w formie papierowej w punkcie szczepień. Żeby otrzymać taki certyfikat, trzeba dostać obydwie dawki szczepienia. Certyfikat będzie ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

Co ważne, takie elektroniczne zaświadczenie jest bezpłatne. Będzie napisane w języku narodowym i po angielsku, a ważne będzie we wszystkich państwach unijnych oraz na Islandii, w Norwegii, Szwajcarii i w Liechtensteinie. Niektóre kraje nie wymagają pełnego zaszczepienia, wystarczy, że podano pierwszą z dwóch dawek. Należy to jednak każdorazowo sprawdzić.

Oprócz możliwości podróżowania UCC daje szansę na uczestnictwo w imprezach, wydarzeniach kulturalnych i sportowych, a także weselach. Z elektronicznego certyfikatu, oprócz osób zaszczepionych, będą mogły korzystać też osoby, które wykonały w odpowiednim czasie test na koronawirusa i otrzymały wynik negatywny, a także ozdrowieńcy.

Oprócz Unijnego Certyfikatu COVID w Internetowym Koncie Pacjenta nadal będzie dostępne zaświadczenie o szczepieniu. To może być przydatne w przypadku osób, które podróżują poza kraje Unii. Po przyjęciu drugiej dawki szczepionki w IKP także będzie dostępny kod QR, który szybko potwierdzi odbyte szczepienie. Żeby pobrać kod, trzeba zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, wybrać „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”. Tam znajdują się informacje o otrzymanym szczepieniu.

Zdj. główne: Jeremy Bezanger/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*