Zero Waste w technologii – jak dać drugie życie urządzeniom

Zero Waste w technologii – jak dać drugie życie urządzeniom
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Porzucone sprzęty elektroniczne to prawdziwa bomba zegarowa dla środowiska naturalnego. Urządzenia te zawierają w sobie substancje, które mogą szkodzić roślinom, zwierzętom i w konsekwencji – człowiekowi. 

Zero Waste to szansa na ponowne wykorzystanie elektroniki i możliwość ochrony natury. Jak dać sprzętom drugie życie? Podpowiadamy! 

Dlaczego warto zainteresować się filozofią Zero Waste?

Współcześnie coraz więcej osób angażuje się w działania proekologiczne. Wśród niezwykle popularnych form ochrony środowiska, które stosować może każdy, jest recykling. Polega on na ponownym wykorzystaniu różnego rodzaju odpadów, dzięki czemu ogranicza się zużycie energii elektrycznej czy energii innego rodzaju, potrzebnej do wytworzenia zupełnie nowych produktów. Ponadto, angażując się w recykling, przyczyniamy się do ograniczenia zanieczyszczeń środowiska, a także zapobiegamy marnotrawstwu. Warto interesować się tego rodzaju rozwiązaniami, ponieważ musimy mieć na uwadze to, że to właśnie nasze akcje mają bezpośredni wpływ na otaczające nas środowisko.

Czym są elektrośmieci?

Zużyte sprzęty elektroniczne zawierają substancje, które niezwykle szkodzą środowisku, zatem nie można wyrzucać ich wraz z innymi odpadami. Toksyczne substancje, takie jak arsen, rtęć czy ołów, mogą przyczyniać się także do powstawania różnych dolegliwości na tle zdrowotnym człowieka i zwierząt.

W związku z tym istnieją przepisy prawne, które regulują utylizację zużytych sprzętów elektronicznych. Ponowne korzystanie z zasobów, które pozyskuje się z elektroodpadów, pozwala na ograniczenie zużycia energii i nowych zasobów. Jest to zatem sprawa, której nie można bagatelizować.

Jak dać drugie życie urządzeniom?

Wiele osób, motywowanych chęcią posiadania najnowszych technologii, wymienia sprzęty elektroniczne nawet wtedy, gdy nie są im potrzebne nowe. Wyżej przytoczone informacje dowodzą jednak, że sprzęty elektroniczne warto poddawać recyklingowi bądź korzystać z nich dłużej. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, aby w słuszny sposób dać kolejne życie sprzętom elektronicznym.

Poddawaj urządzenia recyklingowi

Stary, zużyty sprzęt elektroniczny należy wyrzucać w odpowiednich miejscach. Można tego dokonać, przykładowo oddając urządzenia firmie, która zajmuje się recyklingiem elektroodpadów. Specjaliści z tej branży w odpowiedni sposób rozbiorą oddane sprzęty, wykorzystają sprawne elementy, a te zużyte zutylizują w sposób niezagrażający środowisku.

Naprawa niedziałających sprzętów

Jeśli jesteśmy posiadaczami urządzenia, które z jakiegoś powodu już nie działa, być może warto zainteresować się jego naprawą. Wiele osób w tego typu sytuacjach od razu decyduje się na zakup nowego, zastępczego urządzenia. Nie przykładają jednak większej wagi do tego, jak może to wpływać na środowisko. Wiele urządzeń bardzo łatwo naprawić przy pomocy pracowników serwisów z elektroniką.

Sprzedaż starych, ale wciąż działających urządzeń

W przypadku, gdy dysponujemy urządzeniami, które wciąż działają, ale nam się znudziły, warto je odsprzedać. W ten sposób sprzęt nie marnuje się, a my jesteśmy w stanie zarobić trochę pieniędzy, które zainwestujemy w nowe urządzenie. Sprzedaży można łatwo zaplanować poprzez portale aukcyjne, oddając je do komisu, bądź informując o ofercie swoich znajomych.

Zdj. główne: Ron Lach/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*