Zastosowanie druku cyfrowego i atramentowego w przemyśle

Zastosowanie druku cyfrowego i atramentowego w przemyśle
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli posiadasz własną firmę lub istotne znaczenie mają dla Ciebie usługi związane z drukowaniem, z których korzystasz, z pewnością powinieneś wiedzieć, czym jest druk cyfrowy i atramentowy. Znajomość różnych możliwości nie tylko poszerza Ci pole wyboru, ale również może korzystnie wpłynąć na jakość Twojej pracy oraz ponoszone przez Ciebie koszty.

Druk cyfrowy

Podstawową cechą druku cyfrowego jest dostarczenia materiałów do drukowania poprzez dane komputerowe. W ten sposób komputerowy zapis cyfrowy pozwala na bezpośredni druk, choć do całego procesu używa się również nośnika pośredniego. Obecność tego ostatniego elementu sprawia, że materiał przeznaczony do druku za każdym razem jest kasowany i zapisywany na nowo po cyklu drukowania. W druku cyfrowym istnieje również duża możliwość personalizowania efektu końcowego poprzez dodawanie lub usuwanie elementów graficznych bądź tekstowych w przygotowanym materiale. Można to robić dla każdej odbitki. 

Druk cyfrowy charakteryzuje się również wieloma metodami, w tym drukowaniem elektrofotograficznym, jonografią czy magnetografią. Te nieco odmienne od siebie sposoby uzyskiwania materiałów drukowanych pozwalają na doskonałe wpasowanie się konkretnego typu drukarki przemysłowej w Twoje potrzeby. Na przykład, druk elektrofotograficzny, czyli tak zwana metoda laserowa, charakteryzuje się drukowaniem za pośrednictwem wiązki laserowej, która działa na odpowiedni, światłoczuły materiał. Efektem takiej pracy drukarki jest możliwość uzyskania druku na różnych powierzchniach, a dodatkowo duża odporność gotowego produktu na wysokie temperatury. Druk cyfrowy doskonale nadaje się do wykonywania wielu kopii (zwłaszcza czarno-białych). 

Druk atramentowy

Druk atramentowy jest bardzo popularny, zarówno w firmach i przedsiębiorstwach, jak i w prywatnych gospodarstwach domowych. Drukarki przemysłowe atramentowe charakteryzują się działaniem z wykorzystanie tuszu do drukowania. Może on być barwnikowy lub pigmentowy. Proces drukowania nie jest aż tak zróżnicowany w szczegółach, jak w przypadku druku cyfrowego i zasadniczo sprowadza się do wystrzeliwania mikroskopijnych kropelek barwnika przez odpowiednie dysze. W ten sposób tusz trafia na zadrukowywany materiał. 

Dużym atutem stosowania druku atramentowego jest jego wysoka jakość. Jeżeli często i dużo drukujesz, zwłaszcza na kolorowo, drukarki atramentowe zapewnią Ci znacznie lepsze efekty końcowe niż drukarki cyfrowe. Jednak, mimo mniejszego zróżnicowania drukarek atramentowych, warto wiedzieć, że nie istnieje tylko jeden model drukowania. Główna różnica tkwi w tuszu, w jaki wyposażona jest drukarka – może to być tusz rozpuszczalnikowy lub pigmentowy. Tusze rozpuszczalnikowe charakteryzują się duża jednorodnością, która w efekcie prowadzi do szczególnej precyzji druku. Wadą tego typu produktów może być jednak podatność na wysokie temperatury, promienie UV czy tarcie. Tusze pigmentowe zawierają w sobie pigmenty, które są cząsteczkami stałymi. Drukowane przy ich użyciu produkty są odporne na czynniki zewnętrzne i mechaniczne, ale wielkość kropli tuszu podczas drukowania jest większa niż przy stosowaniu tuszów rozpuszczalnikowych. Z tego powodu mieszanie się kolorów może być utrudnione, a efekt końcowy – mniej precyzyjny.

Fot.: PublicDomainPictures/pixabay.com

materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*