Przygotowując się do wyjazdu do USA, warto wcześniej przeprowadzić dokładny research i zapoznać się z informacjami na temat niezbędnych dokumentów, szczepień czy kosztów noclegu.
Z pewnością nie dostaniesz się do Stanów Zjednoczonych bez uprzedniego przygotowania odpowiednich dokumentów. Niezbędny jest paszport – ważny musi być przez przynajmniej 6 kolejnych miesięcy. Obecnie polscy podróżnicy wybierający się do USA nie potrzebują wizy, o ile będą tam mniej niż 90 dni w celach turystycznych bądź biznesowych. To, o czym nie można zapomnieć, to zezwolenie w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, czyli ESTA.
Koszt rejestracji w systemie to około 100 złotych, rejestracja jest ważna przez 2 lata, a wszystkie formalności muszą zostać dopełnione najpóźniej 3 dni przed planowanym wyjazdem. Pamiętaj, aby posiadać przy sobie wydrukowaną kopię potwierdzenia wniosku ESTA. Po przyjeździe do Stanów jesteś również zobligowany do wypełnienia deklaracji celnej, można to zrobić w samolocie lub w formie elektronicznej, już na lotnisku w czasie odprawy paszportowej.
Obecnie wyjeżdżając do USA, nie musisz mieć ważnej szczepionki na Covid. A jak w tym kraju wygląda opieka medyczna? Jest ona powszechnie dostępna, jednak koszty jakiegokolwiek leczenia są zatrważająco wysokie. Sama wizyta u internisty może wynieść około 150 USD, a koszt spędzenia doby w szpitalu to nawet kilka tysięcy USD i to nie wliczając badań oraz zabiegów.
Z tego powodu zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, dzięki któremu będziesz mieć możliwość pokrycia ewentualnej ceny leczenia. Istotne, aby suma gwarantowana kosztów leczenia była jak najwyższa – warto zabezpieczyć się na przynajmniej pół miliona USD.
Niestety, na podróżnych może czekać wiele potencjalnych zagrożeń. Wybierając się do Stanów Zjednoczonych od czerwca do listopada, należy mieć świadomość pojawiających się tam w tym okresie huraganów. Zalecane jest sprawdzanie na bieżąco aktualnych doniesień meteorologicznych.
W dużych miastach trzeba uważać na kieszonkowców – nie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych. Podróżując komunikacją miejską najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak portfel i dokumenty warto nosić w saszetce pod ubraniem. Często lepiej odpuścić sobie również zwiedzanie dzielnic, które słyną ze swojej gangsterskiej działalności.
Numer połączenia alarmowego to 911, zadzwoń, gdybyś zaobserwował cokolwiek niepokojącego.
Jednym z najpowszechniejszych sposobów dostania się do USA jest przelot samolotem. To najszybsza i najwygodniejsza opcja. Możesz także postawić na statek, który jest jednak zdecydowanie wolniejszy. Samolotami możesz także przemieszczać się pomiędzy stanami, jednak same bilety nie są tanie. Kolejna opcja to wynajęcie samochodu – wypożyczasz go i oddajesz w oddziale firmy w zupełnie innym miejscu. Najtańszym rozwiązaniem jest podróż autobusem oraz pociągiem.
Cena doby w pokoju będzie różniła się nie tylko od standardu, lecz także i miejsca, w którym znajduje się wybrany hotel. Tańsza opcja to nocleg w hostelu, których pełno jest w całych Stanach Zjednoczonych. Wiele osób decyduje się na przenocowanie w Airbnb. Za taką przyjemność średnio zapłacisz około 200 złotych za noc.
Zdj. główne: Sharefaith/pexels.com