Artykuł sponsorowany
Nowoczesne technologie wciąż rozwijają się i dzięki temu wchodzą w nowe sfery naszego życia. Coraz więcej branż korzysta z pomocy rozwiązań technologicznych, aby zwiększyć swoją efektywność, dochody i ułatwić pracę zatrudnionym osobom. Nawet nieoczywiste dziedziny, takie, jak kosmetyka, farmacja czy transport, korzystają z technologii i czerpią z tego ogromne korzyści. Zobacz, w jaki sposób może być ona stosowana w ruchu drogowym.
Polskie drogi wydają się miejscem, w którym nowoczesne technologie nie są stosowane lub nawet nie mają swojego zastosowania. Nic bardziej mylnego! Rzeczy, które mijamy na co dzień jadąc samochodem lub komunikacją miejską są bardziej niezwykłe, niż się wydaje. Nigdy pewnie nie szukałeś informacji na temat tego, jakie wiązania utrzymują twardość asfaltu, po którym jeździsz i jak zmieniły się one na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Od najnowszych osiągnięć inżynierii materiałowej po elektronikę i sztuczną inteligencję, technologia otacza nas z każdej strony!
Obecnie na drogach zarówno oznakowanie pionowe, jak i poziome, jest bardzo wytrzymałe, trwałe i trudniejsze do zniszczenia przez chuliganów lub piratów drogowych. Farby, którymi maluje się znaki poziome, czyli między innymi przejścia dla pieszych, linie ciągłe lub przerywane i inne informacje dla kierowców, są dużo trwalsze, niż te, których używało się jeszcze 10 lat temu. Ścierają się one dużo później i dzięki temu wymagają rzadszego odświeżania. To oszczędność pieniędzy dla zarządców dróg oraz bardziej ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu na dłuższą metę można oszczędzić setki tysięcy litrów wody i wiele kilogramów smogu. Pionowe znaki drogowe z nowoczesnych, wytrzymałych i opracowanych przez specjalistów materiałów ma w swojej ofercie internetowy sklep drogowy Matech.
Bardzo użytecznymi urządzeniami na drogach, które wykorzystują elektronikę, są czujniki prędkości. Z pewnością zetknąłeś się kiedyś z ledową tablicą, wyświetlającą napis “ZWOLNIJ” i obowiązujące ograniczenie prędkości. Jeśli zejdziesz poniżej maksymalnej dopuszczalnej prędkości, zamontowany w tablicy czujnik zmierzy prędkość Twojego samochodu i poinformuje Cię, czy jedziesz zgodnie z obowiązującym limitem, czy go przekraczasz. Na podobnej zasadzie działają czujniki w fotoradarach. Innym zastosowaniem postępu technologii są specjalne czujniki ruchu przed sygnalizacją świetlną, które nocami sterują światłami. Póki żaden samochód nie pojawia się na drodze, światło jest czerwone, lecz jeśli czujnik znajdzie auto zbliżające się do sygnalizacji, jeśli może, zmieni światło na zielone. Do tego typu rozwiązań bardzo często wykorzystuje się także sztuczną inteligencję, bez której trudno byłoby zsynchronizować czujniki oraz zmianę świateł. Dzięki połączeniu tych dwóch technologii jazda po mieście nocą jest dużo szybsza i wygodniejsza, bo nie wymaga czekania na zmianę sygnalizacji świetlnej.
Technologia wykorzystywana jest nawet tam, gdzie, wydawałoby się, jest niepotrzebna lub trudno ją zastosować. Jednak jej rozwój i korzystanie z niej w ruchu drogowym pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, kierowców oraz pasażerów, zaoszczędzić spore sumy pieniędzy i chronić planetę, na której wszyscy żyjemy. Pozory potrafią zmylić, a odrobina ciekawości otwiera oczy na to, co otacza Cię każdego dnia.
Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik