Sprytne sposoby oszczędzania na paliwie

Sprytne sposoby oszczędzania na paliwie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Koszty paliwa w Polsce, ale i na całym świecie, stale rosną. Kierowcy z pewnością szukają sposobów na oszczędność. Oczywistym jest przesiadka na rower czy hulajnogę elektryczną, co jednak zrobić, gdy regularnie podróżujesz poza miasto? Jak zaoszczędzić na paliwie? Poznaj kilka sprytnych sposobów.

Sposoby oszczędzania na paliwie

Pewnie chcesz, aby koszty utrzymania samochodu były niższe? W takim razie w pierwszej kolejności musisz zadbać o to, aby Twój pojazd spalał mniej, szczególnie w czasach, gdy paliwo jest horrendalnie drogie. Jak to zrobić? Poniżej kilka przykładów.

Stan techniczny auta – filtry, opony itp.

Jak się okazuje, stan techniczny pojazdu może znacząco wpływać na zużycie paliwa. Przede wszystkim niesprawne, stare filtry paliwa mogą zawyżyć wyniki pojawiające się na desce rozdzielczej. Ponadto sam silnik, jeśli nie jest regularnie serwisowany i dobrze wyregulowany, także zwiększy zużycie paliwa. Kolejnym punktem są opony, te powinny mieć odpowiednie, zalecane przez producenta ciśnienie. Nie spodziewaj się niższego zużycia paliwa, jeśli jedna lub dwie opony mają znacznie mniejsze ciśnienie, niż powinny. 

Zmniejsz opór powietrza i ciężar pojazdu

Ważne, aby zmniejszyć opór powietrza samochodu, co działa szczególnie w przypadku szybszej jazdy. Jak to możesz zrobić? Przede wszystkim jedź z zamkniętymi szybami, ale również szyberdachem. Wystające elementy, nieregularnie odprowadzane powietrze wokół auta sprawią, że pojazd spali więcej. Opór to nie wszystko, skup się także na zmniejszeniu wagi. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, na przykład gdy wyruszasz na wakacje z rodziną. Mimo to, na co dzień możesz odciążyć pojazd, wyciągając z niego wszystko to, co normalnie nie jest potrzebne.

Dostosuj bieg do prędkości, prowadź spokojnie

Zbyt wysoki lub za niski bieg w stosunku do prędkości sprawia, że paliwo jest wręcz pożerane przez pojazd. Jak sobie z tym poradzić? Zawsze kontroluj bieg i utrzymuj obrotomierz na poziomie około 2/2,5 tysiąca. Możesz wtedy liczyć na znaczne spadki spalania paliwa, a tym samym również oszczędność. Oczywiście nie trzeba przypominać, że najlepiej podróżować autem spokojnie, bez zbędnych gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Płynna jazda i stała prędkość to skuteczne sposoby na oszczędność.

Zamień auto na rower, spacer

Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli nie chcesz stać w korkach każdego dnia, postaw na rower, spacer lub elektryczną hulajnogę. Z pewnością będzie to rozsądna opcja, jeśli do pracy masz kilka kilometrów, a jazda samochodem w godzinach szczytu trwa znacznie dłużej, niż miałoby to miejsce, gdybyś podróżował rowerem. Oczywiście wpłynie to nie tylko na oszczędność paliwa, ale również ekologię. Nie możesz zapomnieć o tym, że to świetny trening, szczególnie jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.

CarSharing – sposób na mniejsze koszty paliwa

Chcemy także zaznaczyć, że bardzo ciekawym sposobem na oszczędność paliwa, szczególnie podczas podróżowania na dalekie dystanse, jest CarSharing. Możesz znaleźć osobę, która w dogodnym dla Ciebie terminie również wyrusza do konkretnego punktu docelowego, który przebiega przez Twoją trasę. Osoba ta pokryje część kosztów za paliwo, a co za tym idzie, Ty zaoszczędzisz. Masz tutaj kilka opcji, między innymi takie strony jak BlaBlaCar oraz Carpooling.

Zdj. główne: Dawn McDonald/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*