Rekordowy wzrost sprzedaży komputerów PC w 2021 roku

Rekordowy wzrost sprzedaży komputerów PC w 2021 roku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z głównych efektów pandemii jest to, że praca oraz nauka w dużym stopniu zostały przeniesione z biur i szkół do domu. Efektem tego był wzrost popytu na urządzenia elektroniczne.

Czym spowodowany jest rekordowy wzrost sprzedaży komputerów PC w 2021 roku?

Zamówienia na popularne pecety były składane z częstotliwością niespotykaną nigdy wcześniej. Rankingi sprzedaży wykazały wzrost na poziomie 32% już w pierwszym kwartale 2021 roku, a przecież czeka nas jeszcze druga połowa roku, kiedy całkiem prawdopodobne jest to, że nie nastąpi pełne odmrożenie gospodarki. 

Według ekspertów ten skok sprzedaży jest prawdopodobnie największym, który został zanotowany w XXI wieku. Powodem były również skumulowane dostawy, spowodowane deficytem układów scalonych, na przykład procesorów. To z kolei jest spowodowane rosnącą popularnością kryptowalut, a także możliwości zarobku, jakie stwarza udostępnianie mocy obliczeniowej swojego sprzętu i wydobywaniu, na przykład Bitcoinów.

Czy koniec pandemii będzie skutkował obniżeniem trendów zakupowych?

Koniec pandemii nie musi być koniecznie końcem dużego popytu na elektronikę. Pomimo tego, że zdalny tryb pracy jest uciążliwy dla wielu przedsiębiorstw, wiele firm zauważyło potencjał w niestacjonarnych rozwiązaniach. Dzięki nim nie jest konieczny wynajem kosztownych powierzchni biurowych, a także wyposażenia. Według różnych analiz, na przykład portalu Staffing Industry Analyst, na pozostanie przy zdalnym trybie pracy zdecyduje się ponad 80% ankietowanych przedsiębiorców i to w różnym formacie. Niektóre stanowiska zostaną predefiniowane na stałe, a w innych przypadkach dojdzie do częściowego podziału zakresu obowiązków – w trybie zdalnym i w formacie znanym sprzed czasów pandemii.

Kryptowaluty a wzrost sprzedaży komputerów w 2021 roku

Kryptowaluty obok pandemii są jednym z czynników, które mają największy wpływ na to, że sprzedaż komputerów w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Jeśli mówi się o komputerach, to najczęściej ma się na myśli również segment produktów, który nazywa się układami scalonymi. Należą do niego głównie procesory. Dzięki nim można znacząco podnieść efektywność swojej kopalni Bitcoinów. 

To dlatego ceny procesorów są tak wysokie, a ich dostępność niska. W momencie, w którym procesor pojawia się na rynku, może upłynąć zaledwie od kilku do kilkunastu minut, aby zniknął. Takie zjawisko jest bardzo korzystne dla sprzedawców – układy scalone mają coraz wyższą cenę i nie wpływa to na obniżenie ich popularności. Są najczęściej wykorzystywane właśnie do kopania kryptowalut.

Jaką funkcję pełnią komputery w kopaniu kryptowalut?

Komputery odgrywają dużą rolę, jeśli chodzi o kopanie kryptowalut. Dlatego warto się dowiedzieć, na czym polega ten proces. Same kryptowaluty działają na podstawie rozproszonej sieci peer-to-peer. Podstawą ich działania jest weryfikowanie przeprowadzanych transakcji, a następnie dodawanie ich do publicznego rejestru blockchain. Znane określenie „kopanie kryptowalut” pochodzi od zastosowanego mechanizmu. 

Znaczna rola komputerów wynika z ich mocy obliczeniowej, która jest niezbędna do kopania Bitcoinów. Ponadto, bardzo ważną funkcję odgrywają węzły sieci, porządkujące informacje w bloki. Cały proces zaczyna się od zaszyfrowania każdej transakcji w puli. Bitcoin jest przyznawany za odkrycie poprawnego hasha, kiedy to węzeł przekazuje dany blok do sieci. Ta dość skomplikowana operacja jest niemożliwa do wykonania, jeżeli użytkownik nie ma mocnego komputera.

Chociaż komputer w tym przypadku oznacza zespół procesorów, taka konfiguracja obejmuje również kilka kart graficznych, a także inne podzespoły. To właśnie m.in. ten element wpływa na to, że komputery są tak często kupowane. Przez wiele osób, zajmujących się kryptowalutami te urządzenia są atrakcyjne nie ze względu na to, że umożliwiają na przykład oglądanie filmów, czy granie w gry, ale dlatego, że kiedy nie ma na rynku dostępnych podzespołów, można je wyjąć z gotowego komputera. 

Dlaczego komputery są tak popularne w 2021?

Komputery w 2021 roku są prawdopodobnie najpopularniejszym narzędziem pracy i nauki. Są wykorzystywane w wielu celach, czy to do wykonywania obowiązków związanych z zawodem, czy szkołą. Niebagatelne znaczenie ma również ten drugi aspekt. Rodzice dzieci, którzy być może nie dysponowali sprzętem komputerowym w domu, prawdopodobnie zdecydowali się w czasie pandemii na jego zakup. Łącząc to z ogromnym zapotrzebowaniem osób zajmujących się kopaniem kryptowalut, można odpowiedzieć na pytanie, dlaczego komputery są tak popularne w 2021 roku.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*