Nowoczesne wyposażenie dla szkół

Nowoczesne wyposażenie dla szkół
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Edukacja to jeden z najważniejszych etapów życia każdego człowieka. Obowiązek szkolnictwa i uczenia się do pełnoletności jest w Polsce czymś normalnym, dlatego rzadko zastanawiamy się nad tym, że prawo do kształcenia się i zdobywania wiedzy jest w historii ludzkości stosunkowo nowe w tak powszenej jak współczesna formie. Czy oznacza to jednak, że czas osiąść na laurach? W żadnym wypadku!

Edukacja potrzebuje rewolucji

Sztuka szkolnictwa to prawdziwe wyzwanie i Ci, którzy się jej podejmują – nauczyciele, wykładowcy akademiccy, wychowawcy wczesnoszkolni i przedszkolni – mogą zostać uznani za prawdziwych bohaterów. Oczywiście, ten medal ma dwie strony i warto zastanowić się, czy osoby, które wykonują zawód nauczyciela oddają mu się z prawdziwą pasją i zaangażowaniem – jest to jednak temat znacznie obszerniejszy i wymagający specjalistycznego spojrzenia oraz zainteresowania osób decyzyjnych. Jeżeli jesteś rodzicem, z pewnością zależy Ci na tym, by Twoje dziecko zakończyło edukację przygotowane do mierzenia się z rzeczywistością i nie odstające od rówieśników. Jeśli natomiast pracujesz z młodymi ludźmi w charakterze nauczyciela lub zarządzasz placówką edukacyjną – Twoje cele powinny być takie same, ale rozszerzone na wszystkich uczniów, których masz pod opieką. 

Czy jednak możliwe jest danie każdemu człowiekowi odpowiedniej do dorosłego życia lub wykonywania zawodu wiedzy i umiejętności? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, warto natomiast postawić sobie za cel danie wszystkim Twoim podopiecznym szansy na jak najlepszą edukację. Kluczowe będzie w tym przypadku zatrudnianie profesjonalnego grona pedagogicznego, dbanie o wielowymiarowy i zrównoważony rozwój uczniów, zapewnianie im czasu na odpoczynek i rozrywkę, a także wspomaganie się technologiami, które są bliskie Twoim podopiecznym. Być może używanie smartfonów czy laptopów podczas lekcji kojarzy Ci się z brakiem szacunku, ale czasy, kiedy takich urządzeń nie dało wykorzystać się w procesie nauki bezpowrotnie minęły (a może nawet nigdy ich nie było?). Dziś tablice multimedialne, komputery i tablety są już w szkołach potrzebne. Możesz pójść krok dalej i zaangażować uczniów do korzystania z dobrodziejstw XXI wieku do wspierania ich własnej edukacji.

Czy technologia w szkole to dobry pomysł?

Wiele osób ostrzega o zagrożeniach związanych z używaniem technologii w szkole. Takie podejście jest jednak, niestety, bardzo ograniczające. Uczniowie na co dzień korzystają ze smartfonów i laptopów, porozumiewają się za pomocą komunikatorów, szukają informacji (a czasami gotowych odpowiedzi i rozwiązań zadań) w Internecie. Dziś dostęp do wiedzy jest znacznie powszechniejszy niż kiedyś. Czy to coś, czego należy się bać? Z technologią z pewnością da się oswoić, a przy odrobinie dobrej woli jesteś w stanie zobaczyć w niej nie tylko zagrożenia, ale także – a może nawet przede wszystkim – szanse. Sklepy takie jak interdesk.pl mają w swojej ofercie szereg akcesoriów, które mogą ułatwić i unowocześnić Twoim uczniom proces nauki. Oczywiście, wymaga to poniesienia pewnych kosztów początkowych, ale jest krokiem w stronę dania wszystkim członkom społeczeństwa szansy na zdobycie realnie potrzebnych wiedzy i umiejętności, które z pewnością przydadzą się w przyszłości. Technologia obecna w szkołach jest również w stanie ułatwić i usprawnić przyswajanie wiedzy czy prezentację materiałów. Urządzenia takiej jak mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami mogą rozwijać logikę u młodszych uczniów, a dostępne programy, gry i materiały edukacyjne – wspierać zdobywanie kompetencji starszych dzieci. Warto brać pod uwagę, że w przyszłości może nie być już potrzeby zapamiętywania dużej ilości informacji, szukania źródeł w bibliotekach czy odpowiednia z pamięci na skomplikowane pytania. W dobie Internetu nie trzeba wiedzieć wszystkiego – należy jednak umieć szukać odpowiednich informacji. Być może istotne jest zadanie sobie pytania: czy szkolnictwo wspiera przyswajanie tak niezbędnych kompetencji?

Fot: Fotownetrza/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*