Nasiona ogórka – doskonały wybór dla pragnących odżywiać się zdrowo

Nasiona ogórka – doskonały wybór dla pragnących odżywiać się zdrowo

Materiał Partnera

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nasiona ogórka cieszą się dużą popularnością, gdyż warzywo to jest cenionym dodatkiem do kanapek i sałatek. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na nasiona ogórka? Czym charakteryzuje się uprawa tego warzywa? W jaki sposób przechowywać nasiona ogórka, żeby jak najdłużej zachowały zdolność kiełkowania? – podpowiada sklep Plantet.pl

Ogórek – warzywo popularne na polskich stołach

Ogórki należą w naszym kraju do bardziej popularnych warzyw. Są one zaliczane do rodziny dyniowatych i występują w wielu odmianach. Ogórki znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Warzywa te w większości składają się z wody, dzięki czemu znakomicie nawadniają nasz organizm. Ogórki zawierają pewne ilości witamin i minerałów, jednak są cenione przede wszystkim za wysoką zawartość flawonoidów. Wszystkie odmiany ogórków charakteryzują się działaniem przeciwpasożytniczym, antybakteryjnym i przeciwnowotworowym. Jako, że zawierają wiele związków o działaniu zasadowym – skutecznie odkwaszają organizm.

Jedzenie ogórków jest dobrym pomysłem w profilaktyce chorób pęcherza i nerek, gdyż warzywa te działają moczopędnie. W ich składzie znajduje się potas, dlatego przyczyniają się do obniżenia ciśnienia i chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo potas chroni przed zatrzymywaniem się wody w organizmie (a tym samym przed obrzękami). Zielony kolor ogórków jest wynikiem zawartości chlorofilu – związku, który oczyszcza ludzki organizm z toksyn.

Ogórki to wartościowe warzywa, które zawierają minimalną ilość kalorii, dlatego polecane są osobom na diecie redukcyjnej.

Nasiona ogórków – co musimy wiedzieć zanim rozpoczniemy uprawę

Nasiona ogórków są biało-żółte, płaskie, jajowate i gładkie. Są polecane nawet osobom z niewielkim doświadczeniem ogrodniczym. Uprawa tych warzyw jest stosunkowo prosta, dodatkowo można je uprawiać na niewielkiej przestrzeni. Ogórki zaliczane są do warzyw jednorocznych.

Sprawdź promocje na nasiona ogórków w sklepie plantet.pl

Nasiona ogórków potrzebują stanowiska słonecznego, nagrzanej gleby i ciepłego powietrza. Idealna gleba pod uprawę tych warzyw jest żyzna, próchnicza, wilgotna, zasobna w składniki pokarmowe. Jednocześnie nie może być zbyt ciężka. Ogórki należy nawozić nawozami wieloskładnikowymi.

Uprawa ogórków wymaga wysokiej temperatury, gdyż warzywa te nie tolerują nawet najmniejszych przymrozków (spadek temperatury do 13 stopni Celsjusza może doprowadzić do zahamowania rozwoju rośliny). Ogórki trzeba bardzo intensywnie podlewać (jest to ważne gdyż ogórki posiadają płytki, szeroko rozłożony system korzeniowy). Najlepiej gdy zabieg ten ma miejsce rano (podlewanie wieczorem zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybiczych). Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również nawożenie (najlepiej użyć do tego celu kompostu).

Nasiona ogórków wysiewa się wprost do gruntu (jednak należy poczekać aż temperatura będzie odpowiednio wysoka, a ryzyko przymrozków zniknie). Doświadczeni ogrodnicy decydują się na sadzenie tych warzyw dopiero w połowie maja.

W przypadku uprawy ogórków bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie – jeżeli zajmiemy się nim za późno, istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia warzywa.

Zaleca się, żeby sadzić ogórki przy podporach – dzięki tym konstrukcjom rośliny będą lepiej nasłonecznione, co przełoży się na wyższe plony.

Kupując nasiona ogórków starajmy się wybierać odmiany, które są w najwyższym stopniu odporne na choroby roślin. Niestety warzywa te są często atakowane przez takie choroby jak: kanciasta plamistość bakteryjna ogórków,czy mączniak rzekomy dyniowatych.

Nasiona ogórka – co jeszcze musimy wiedzieć?

Jeżeli decydujemy się na zakup nasion ogórka, powinniśmy wybrać taką ich ilość jaką zamierzamy użyć w najbliższym czasie. Nasiona nie mogą być przechowywane zbyt długo, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie zatracą zdolność kiełkowania. W przypadku gdy jesteśmy zmuszeni do ich przechowywania – zapewnijmy im suche i chłodne pomieszczenie (idealne temperatury mieszczą się w przedziale od -5 do 5 stopni Celsjusza).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*