Najciekawsze urządzenia monitorujące sportowców

Najciekawsze urządzenia monitorujące sportowców
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby, które chcą świadomie uprawiać sport, a dzięki temu osiągać coraz lepsze wyniki, mogą liczyć na dostęp do masy urządzeń monitorujących. Na jakie sprzęty warto zwrócić uwagę? Sprawdź listę ciekawych i niespotykanych urządzeń!

Popularne urządzenia dla sportowców – amatorów i profesjonalistów

Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia, które umożliwiają monitorowanie postępów w sporcie. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, w jaki sposób pracuje nasz organizm podczas wykonywania poszczególnych aktywności fizycznych. Następnie możemy dopasować treningi do wykazanych pomiarów, w związku z czym zwiększy się ich efektywność.

Bardzo wiele powszechnie używanych urządzeń wpisuje się w te realia. Obecnie nie trzeba długo szukać, aby na ulicy znaleźć osobę noszącą smartband lub smartwatch. Tego rodzaju urządzenia łączą w sobie mnóstwo przydatnych funkcji, wśród których wymienić można pulsometry czy monitoring aktywności fizycznej. Wiele z zegarków bądź opasek tego rodzaju umożliwia pomiar pokonanego dystansu, liczby kroków czy nawet spalonych w trakcie wykonywania sportu kalorii. 

Znając parametry tego rodzaju, łatwo dostosować treningi do naszych realnych potrzeb – przykładowo, jeśli w trakcie treningu spalamy zbyt dużo kalorii, więcej, niż zakłada nasz plan treningowy, to wiemy, że należy zmniejszyć natężenie wykonywanego wysiłku fizycznego. Te funkcje sprawiają, że smartwatche i smartbandy są szczególnie lubiane przez sportowców.

Urządzenia dla sportowców, które Cię zaintrygują

Podstawowe pomiary organizmu nie zawsze okazują się wystarczające dla profesjonalistów, bądź innych osób, które bardzo poważnie podchodzą do uprawiania sportu. W związku z tym warto zapoznać się również z urządzeniami innego rodzaju, które wpisują się w opisywaną funkcję.

BSX Insight

Jest to urządzenie, które nosi się na łydce, pod obcisłą opaską. Wykorzystuje ono diody LED, które emitują podczerwień w głąb ciała sportowca. Promieniowanie to jest odbijane przez tkanki, i prezentuje się inaczej w zależności od poziomu kwasu mlekowego. Dane zbierane przez urządzenie przekazywane są do smartwatcha bądź smartfona. Firma odpowiedzialna za stworzenie urządzenia, czyli BSX Athletics, proponuje również aplikację mobilną, która analizuje parametry naszego organizmu.

Okulary sportowe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są również specjalne okulary dla sportowców. Przykładowy model Radar Peace to urządzenie, które synchronizuje się z telefonem. Jest ono wyposażone w mikrofon i słuchawki, przetwornik przyspieszenia, czujnik odległości, a nawet żyroskop. Okulary mają funkcje, które można uruchamiać głosem, a także zainstalowaną opcję wirtualnego trenera, który pomaga w trakcie treningu.

miCoach Smart Ball

Jednym z ciekawszych wynalazków jest „inteligentna” piłka firmy Adidas, która pomaga w treningu. To piłka do piłki nożnej, która ma w środku umieszczony akcelerometr, odmierzający rozmaite pomiary związane z ruchem piłki, takie jak siła uderzeń, obroty czy trajektoria lotu. Zebrane dane wysyłane są do urządzeń mobilnych. Dzięki nim trenerzy i zawodnicy otrzymują solidne dane, których analiza umożliwia precyzyjne ulepszanie umiejętności, przykładowo pracę nad konkretną techniką, przy której występują jakieś problemy. Powstały nawet piłki do koszykówki, które działają w podobny sposób, takie jak 94Fifty Smart Sensor Basketball.

Zdj. główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*