Montaż fotowoltaiki – dlaczego jest opłacalny?

Montaż fotowoltaiki – dlaczego jest opłacalny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zanim zdecydujesz się na montaż paneli słonecznych w domu, to w Twojej głowie z pewnością pojawi się wiele wątpliwości i pytań. Czy montaż fotowoltaiki jest skomplikowany? Czy można to zrobić samemu? I przede wszystkim – czy panele słoneczne są opłacalne? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć. 

Czy fotowoltaika rzeczywiście jest opłacalna?

Nie trzymając Cię w niepewności, od razu odpowiemy na jedno z ważniejszych pytań. Tak, fotowoltaika jest opłacalna! A dlaczego? Składa się na to wiele czynników.

Podwyżki cen prądu

Niezaprzeczalną zaletą paneli słonecznych jest fakt, że dają one pewne zabezpieczenie przed podwyżkami cen prądu przez co najmniej 40 lat. Rosnące rachunki nikomu nie sprawiają w końcu przyjemności, a fotowoltaika daje Ci kompletną niezależność oraz jest rozwiązaniem umożliwiającym oszczędność pieniędzy.

Prąd za darmo?

Mówiąc o panelach słonecznych, można zaryzykować stwierdzenie, że dają one dostęp do darmowego prądu. Energia pochodząca ze słońca jest w końcu całkowicie darmowa i dostępna dla wszystkich, a co więcej należy do źródeł odnawialnych. Fotowoltaika jest więc nie tylko opłacalna, ale także niezwykle przyjazna dla środowiska.

Dofinansowanie instalacji

Nie musisz się także przejmować wysokimi kosztami instalacji paneli słonecznych, ponieważ możesz skorzystać z różnych dofinansowań. Największe z nich będzie w ramach programu Mój Prąd 3.0., w którym możesz dostać nawet 3000 zł dofinansowania. Dodatkowo możesz skorzystać z wygodnej pożyczki na instalację paneli w ramach Programu Czyste Powietrze.

Ulga podatkowa

Posiadacze paneli słonecznych mogą także cieszyć się sporą ulgą podatkową, co dodatkowo zwiększa opłacalność fotowoltaiki. Zmniejszony podatek został wprowadzony w ramach ulga termomodernizacyjnej, będącej ułatwieniem dla osób, które przyczyniają się do rozwoju ekologicznych rozwiązań w Polsce. Pozwala to  uzyskać zwrot w wysokości nawet do 16 860 złotych. 

Inne zalety fotowoltaiki

Jak sam widzisz, fotowoltaika jest niezwykle opłacalna. Posiada ona jednak mnóstwo innych korzyści, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Instalacja nie emituje bowiem CO₂, co oznacza, że nie ingeruje w żaden sposób w środowisko oraz nie wytwarza szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. Nie produkuje również opadów, a do prawidłowego funkcjonowania paneli nie jest koniecznie doprowadzenie wody. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest także szybki montaż, który zajmie zaledwie 2-3 dni. Pamiętaj też, że panele fotowoltaiczne możesz zamontować nie tylko na dachu domu, ale również na gruncie oraz budynkach przylegających takich jak garaż czy obiekty gospodarcze. Ponadto cała konstrukcja nie przekracza 3 metrów, więc nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Moduły BIPV

Jeśli już zdecydujesz się na zamontowanie paneli słonecznych to warto zastanowić się nad modułami BIPV dostępnymi na stronie https://mlsystem.pl/moduly-bipv/. Są to moduły fotowoltaiczne przeznaczone do integracji z budynkiem, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych wykorzystywanych w pokryciach dachowych czy elewacji. Pozwalają one znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w budynku, a dodatkowo stanowią atrakcyjne uzupełnienie wizualne.

Zdjęcie główne: Los Muertos Crew/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*