Maszyny Computerized Numerical Control – dlaczego mogą przydać się w Twoim biznesie?

Maszyny Computerized Numerical Control – dlaczego mogą przydać się w Twoim biznesie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Computerized Numerical Control, w skrócie CNC, to technologia, na której bazie zbudowane maszyny przemysłowe, są sterowane przy pomocy specjalnego oprogramowania. System umożliwia dokładne sterowanie ruchu narzędzi i osi maszyny. Dzięki temu urządzenia CNC pozwalają na precyzyjną obróbkę różnego rodzaju materiałów, takich jak m.in.: metal, tworzywa sztuczne czy drewno. Ze względu na to maszyny Computerized Numerical Control są bardzo ważne w produkcji przemysłowej.

Maszyny Computerized Numerical Control – co to właściwie jest?

Za działanie maszyn CNC odpowiadają specjalne silniki krokowe lub serwomotory, które napędzają ruch narzędzi wzdłuż osi X, Y i Z. Odpowiadają też za ruch obrotowy. Sterowanie ruchem narzędzi odbywa się przy użyciu kodów G-Code. Określają kolejność ruchów narzędzi, ich prędkość, a także głębokość cięcia.

Jak działają maszyny CNC?

Warto też powiedzieć więcej na temat tego, jak przebiega obróbka materiałów. Pierwszym etapem jest projektowanie. Na początku procesu tworzony jest projekt elementu, który ma być zrealizowany. Jest zazwyczaj wykonany przy pomocy specjalnego oprogramowania CAD, czyli Computer-Aided Design.

Następnym etapem jest programowanie. Po opracowaniu projektu należy przygotować specjalny program, który będzie kontrolował ruch narzędzi i osi maszyny w trakcie wykonywania elementu. Programowanie polega dokładnie na wprowadzeniu do maszyny CNC kodu G-Code. Określa on kolejność ruchów narzędzi, ich prędkość, głębokość cięcia oraz inne kluczowe parametry.

Trzeba wiedzieć, że przed przystąpieniem do obróbki, materiał, na którym będzie wykonywany element, musi być odpowiednio przygotowany. Przykładowo, w przypadku metalu może to oznaczać cięcie, gięcie lub toczenie. Natomiast przy tworzywach sztucznych – frezowanie lub wycinanie.

Ostatnie etapy dotyczą wykonania elementów, a także kontroli jakości. W końcowym punkcie kontroluje się jakość: wymiary i sposób wykonania elementu. W przypadku wykrycia błędów może być konieczne wprowadzenie poprawek do programu lub procesu obróbki.

Jak maszyny Computerized Numerical Control pomagają w biznesie?

Maszyny CNC mogą całkowicie odmienić, w pozytywny sposób, działanie przedsiębiorstwa. Umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji obróbki. Jest to szczególnie ważne w branżach takich jak: lotnictwo, medycyna czy przemysł motoryzacyjny, budownictwo, ale i wielu innych. Dzięki temu, że proces obróbki jest zautomatyzowany, uzyskuje się również powtarzalność i jednorodność wyrobów.

To wszystko wpływa na zwiększenie wydajności, a także optymalizację procesów produkcyjnych. Do tego dochodzi możliwość realizacji bardziej skomplikowanych projektów. Należy tutaj zaznaczyć, że maszyny CNC umożliwiają wykonanie bardzo skomplikowanych i precyzyjnych elementów, których nie dałoby rady zrobić w inny sposób.
W związku z tym, że maszyny CNC są wszechstronne i znajdują zastosowanie w wielu branżach, stanowią ważny element w procesie produkcji rozmaitych przedsiębiorstw. Frezarki CNC, czy tokarki CNC można wykorzystać w swoim biznesie i zoptymalizować procesy produkcyjne, zwiększyć efektywność pracy.

Fot.: Sven Daniel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*