Kocioł na pellet zamiast kotła gazowego – czy to dobry pomysł?

Kocioł na pellet zamiast kotła gazowego – czy to dobry pomysł?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie da się ukryć, że efektywne ogrzewanie naszego domu zwykle ma dla nas największe znaczenie. Osoby, które z zapałem korzystały do tej pory z popularnych „kopciuchów” będą musiały się z nimi wkrótce na dobre pożegnać. Takie piece miały bowiem dewastacyjny wpływ na nasze środowisko, a co za tym idzie, do następnego roku muszą one całkowicie zniknąć. Wówczas pojawia się konieczność znalezienia zastępstwa, które zapewni nam komfort cieplny. Wiele osób decydowało się na dość oczywiste rozwiązanie, jakim były i są piece gazowe. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie bez powodu rośnie obecnie popularność kotłów na pellet. Czy więc warto je wybrać zamiast ich gazowego odpowiednika?

Kocioł na pellet i jego obsługa

Wiele osób kocioł na pellet może na pierwszy rzut oka mocno przerazić. Pojawiło się bowiem wiele stereotypów dotyczących jego obsługi. Nie da się ukryć, że kotły gazowe słyną z tego, że nie trzeba ingerować w ich działanie, poza standardowym skonfigurowaniem jego parametrów. Jak więc wygląda obsługa w przypadku kocioł na pellet? Prawdą jest to, że one również mogą być całkowicie bezobsługowe. Im wyższej klasy kocioł wybierzemy, ty zagwarantuje on nam większy komfort i efektywniejsze działanie. Faktem jest, że kocioł na pellet jest „praktycznie” bezobsługowy. Wobec tego będzie on od nas wymagał niewielkiego wsparcia w swoim działaniu. Niemiej jednak w porównaniu do np. kotłów węglowych, obsługa ta została ograniczona do niezbędnego minimum, którym jest uzupełnianie paliwa. Nowoczesne modele są bowiem wyposażone w automatyczny system czyszczenia rur czy też usuwania sadzy. Wobec tego z zachowaniem czystości takiego kotła i jego pełnej funkcjonalności, nikt z posiadaczy nie będzie mieć większego problemu.

Kocioł na pellet – jakie wydatki są z nim związane?

Kotły gazowe zyskały sobie popularność głównie ze względu na ich wyjątkowo tanią eksploatację. Nikt z nas nie może bowiem zaprzeczyć, że w dzisiejszych czasach to właśnie ekonomiczność jest dla nas nadrzędnym priorytetem. Warto jednak zauważyć, że ceny gazu nie są stabilne, a w ostatnim czasie chyba każdy z nas zaobserwował ich dość wyraźny wzrost. Wówczas kotły gazowe mogą nie być już najlepszym rozwiązaniem, a sam ich zakup- jeśli zależy nam na dobrej jakości rozwiązaniu – również nie należy do najtańszych. W tym wypadku o wiele ciekawszą alternatywą okazują się wspomniane już kotły na pellet. Sam ich zakup, a także zakup paliwa do nich nie jest pokaźnym wydatkiem. Co więcej, trzeba sobie jasno powiedzieć, że kotły na pellet są wyjątkowo wydajne. Paliwo to starcza więc na optymalnie długi czas, a to z kolei przekłada się na zredukowanie naszych wydatków. Znów więc zaznacza się wyjątkowa zaleta, jaką posiadają kotły na pellet.

Kocioł na pellet jest czysty!

Domowa kotłownia jest miejscem, do którego nie chcemy zbyt często zaglądać. Nie da się bowiem ukryć, że sadza i nieprzyjemny zapach może nas skutecznie odstraszyć. Właśnie dlatego tak chętnie inwestowaliśmy w kotły gazowe. Niemniej jednak modele na pellet pozwolą nam zachować nieskazitelną czystość także w domowej kotłowni. Okazuje się, że pellet to paliwo, które spala się w wyjątkowo czysty sposób – nie bez powodu jest to rozwiązanie ekologiczne. Dodatkowo kotły na pellet nie wymagają wiele prac czystościowych, gdyż mogą one „same o siebie zadbać”. Warto więc uwzględnić ich zalety, zanim jeszcze podejmiemy decyzję o tym, jaki system ogrzewania warto zamontować w domu. Kotły na pellet mogą być najlepszą i najbardziej ekonomiczną alternatywą.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*