Jak stworzyć kino domowe?

Jak stworzyć kino domowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oglądanie filmów w wysokiej jakości i ze znakomitym dźwiękiem we własnych czterech ścianach… brzmi ekstra, prawda? Przy odrobinie fantazji i pomysłowości możesz osiągnąć taki efekt i każdego dnia oglądając ulubiony serial lub film poczuć się jak na sali kinowej. Podpowiadamy, jak stworzyć kino domowe. 

Seanse filmowe to doskonała jakość obrazu i dźwięku, a także niesamowity i niepowtarzalny klimat. A może by tak stworzyć podobne miejsce we własnych czterech ścianach? Dowiedz się, w jaki sposób możesz stworzyć własne kino domowe.

Gdzie stworzyć domową salę kinową?

Tworzenie domowego kina należy rozpocząć od wyznaczenia odpowiedniego miejsca na salę kinową. Najlepiej byłoby oczywiście przeznaczyć na to osobne pomieszczenie, a następnie całkowicie je zaciemnić, jednak rzadko kiedy pozwala na to metraż lub budżet. Innym rozwiązaniem może być także zagospodarowanie nieużywanej piwnicy lub poddasza w domu.

Jeśli jednak mieszkasz w bloku, to równie dobrze możesz zorganizować domowe kino w salonie lub sypialni, jednak będzie Cię to kosztować nieco więcej kreatywności. Przede wszystkim konieczne będzie zaciemnienie pomieszczenia, do czego możesz użyć na przykład rolet dzień-noc lub wyjątkowo ciemnych i grubych zasłon. Konieczne będzie także przeznaczenie kawałka ściany pod powieszenie ekranu lub pomalowanie ściany na biało, aby sama w sobie stała się ekranem.

Nie możesz także zapomnieć o typowo kinowym klimacie. W tym celu kup wygodne fotele lub wielkie i miękkie pufy oraz zamontuj dyskretne światło. Świetnie sprawdzą się na przykład lampki ledowe na taśmie, których kolory możesz zmieniać za pomocą pilota. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz w swojej domowej sali kinowej postawić także maszynę do popcornu, która dodatkowo podkreśli kinowy charakter i klimat.

Podstawa domowego kina, czyli dobry projektor

Jeśli masz już wybraną przestrzeń, możesz przejść do najistotniejszego elementu domowego kina, czyli projektora. Podstawowym kryterium, które należy wziąć w tym wypadku pod uwagę, jest rozdzielczość. Najkorzystniejszy będzie projektor o rozdzielczości 1920 × 1200  pikseli (WUXGA), która pozwoli przystosować się nie tylko do wysokiej rozdzielczości treści, ale też tych z proporcjami 16:10. Dobrą alternatywą będzie także projektor Full HD. Ważny jest także kontrast projektora. W przypadku kina domowego jak najwyższy współczynnik kontrastu jest wskazany, ponieważ dzięki niemu obraz wyświetlany w ciemności będzie wyglądał znacznie korzystniej. 

Kinowa jakość dźwięku

Oprócz obrazu ogromną rolę odgrywa także jakość dźwięku. Dlatego też urządzając kino domowe, koniecznie zadbaj o najwyższej jakości kolumny głośnikowe. Pamiętaj jednak, że bardzo ważna jest także ilość kolumn oraz ich odpowiednie rozstawienie. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, maksymalnie zbliżony do tego kinowego, należy rozstawić zakupione kolumny na planie trójkąta. Jak to zrobić?  Głowa słuchacza i głośniki powinny przyjmować kształt trójkąta równobocznego lub równoramiennego. Najlepiej, jeśli głośnik centralny znajduje się jak najbliżej ekranu. Kolumny przednie zaś ustaw tak, aby były one skierowane pod kątem 45 stopni do widza siedzącego naprzeciwko ekranu. Dzięki temu każdy efekt dźwiękowy będzie słyszany idealnie bez konieczności zmiany głośności. 

Jeśli szukasz dobrej jakości sprzętu audio do swojego kina domowego, to koniecznie odwieź stronę internetową https://natemataudio.pl/.

Zdj. główne: Jeremy Yap/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*