Artykuł sponsorowany
Możliwość zdalnej kontroli światła w swoim domu jest nie tylko gratką dla gadżeciarzy, lecz także bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jeśli cenisz sobie komfort, albo na przykład doświetlasz w swoim domu rośliny albo akwaria, sterowanie światłem za pomocą aplikacji lub specjalnego systemu będzie dla Ciebie doskonałe. Zobacz sposoby na to, jak stworzyć inteligentny system oświetlenia.
Istnieje wiele metod na to, by kontrolować oświetlenie w domu, bez podchodzenia do włącznika, a nawet będąc poza domem. Najbardziej popularnym, bo najłatwiejszym sposobem na to, by sterować światłem jest kupno żarówek smart. Inteligentne żarówki można zamontować w każdej lampie i tym samym zmienić ją w urządzenie sterowane zdalnie. Żarówki tego typu łączą się z aplikacją, która umożliwia kontrolowanie koloru, poziomu jasności oraz okresu działania żarówki. Możesz ustawiać dla poszczególnych lamp różne tryby, które będą dostosowane do potrzeb danego pomieszczenia.
Inną drogą do osiągnięcia tego samego efektu, będzie wykorzystanie zegara astronomicznego. Jest to sposób dla dużo bardziej zaawansowanych w temacie programowania osób. Zegar astronomiczny pozwala na stworzenie spersonalizowanego systemu kontroli oświetlenia. Będzie to doskonałe rozwiązanie w domach, gdzie obecnych jest wiele roślin, które potrzebują światła. Można też dzięki tego zsynchronizować pracę oświetlenia akwarium, dzięki czemu rośliny wodne będą rosły szybciej i zagęszczały się w zawrotnym tempie.
Kolejnym sposobem jest podłączenie lampek i lamp stojących do kontaktów sterowanych pilotem. Za pomocą specjalnego kontrolera możesz wyłączyć kontakt, a tym samym odciąć dostawę prądu do lampy i wyłączyć światło. Minusem tego rozwiązania jest to, że piloty do takich zestawów mają dosyć krótki zasięg, więc, żeby system zadziałał, musisz znajdować się w pomieszczeniu. Jeśli jednak chcesz tylko móc wyłączać światło bez wstawania z kanapy lub wychodzenia z łóżka, jest to tania i skuteczna opcja.
Oczywiście główną motywacją jest tu wygoda. Kto nigdy nie pluł sobie w brodę, kiedy po znalezieniu idealnej pozycji pod kołdrą zorientował się, że światło w sypialni wciąż jest włączone. To chyba jedna z najbardziej irytujących sytuacji. Posiadanie pilota czy aplikacji na telefon, która umożliwia wyłączenie oświetlenia zdalnie jest wtedy zbawieniem. Są też powody, o których mowa była wcześniej, czyli zachowanie cyklu słonecznego lub doświetlanie roślin w ciemnych zakamarkach domu, co trzeba robić nawet na urlopie. Światło jest pokarmem dla roślin, bez niego przestają się wybarwiać, marnieją i rosną znacznie wolniej. To samo dotyczy także zieleni pod wodą. Sterowanie oświetleniem lub automatyczne włączanie i wyłączanie się światła według ustalonego cyklu ma też inne zastosowanie – bezpieczeństwo. Kiedy nawet w pustym domu pali się światło, sprawia to wrażenie, jakby domownicy byli w nim obecni. To skutecznie odstrasza złodziei i innych nieproszonych gości. W ten sposób możesz ochronić swój dom na przykład podczas wyjazdu na długi urlop.
Sterowanie oświetleniem w domu ma bardzo wiele zalet. Nie jest to też wcale droga sprawa, ponieważ ceny żarówek smart lub zestawów kontaktów na pilota zaczynają się od trzydziestu złotych. Jeśli cenisz sobie wygodę lub widzisz dla takich systemów inne zastosowanie w swoim domu, zamów odpowiednie sprzęty już dziś!
Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com