Jak sobie pomóc w poszukiwaniu ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Jak sobie pomóc w poszukiwaniu ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie mieszkania to produkt finansowy, który ma na celu stworzenie poduszki finansowej w przypadku wystąpienia przeróżnych zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, powódź czy też kradzież z włamaniem. Niestety w dalszym ciągu w naszym kraju panuje przekonanie, że tak naprawdę nie jest to niezbędne rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się wyłącznie w przypadku np. terenów zalewowych. Jest zupełnie odwrotnie. Ubezpieczenie na mieszkanie jest niezbędne dla wszystkich – zarówno mieszkańców bloków wielorodzinnych, jak i niewielkich czy bardzo dużych domów na wsi. Aby jednak wybrać odpowiednie, trzeba się nieco natrudzić.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu – czy to ma sens?

Warto zacząć od tego, czym w ogóle jest ubezpieczenie. To  produkt finansowy, który polega na wypłacie gotówki w razie wystąpienia niektórych zdarzeń losowych, mającej pokryć wszelkie straty powstałe z jej powodu. Zazwyczaj oznacza to np. naprawę ścian oraz podłóg i stropów, czasami (w wariancie rozszerzonym) również zakup urządzeń zniszczonych w trakcie zdarzenia losowego. Zatem ubezpieczenie nie chroni przed wystąpieniem zdarzenia, a przed obciążeniem finansowym.

Wariant podstawowy obejmuje około 20 zdarzeń losowych, które są precyzyjnie i ściśle opisane w polisie ubezpieczeniowej. Warto ją przeczytać od deski do deski – bardzo często informacje nieprzekazane nam przez konsultanta mogą tak naprawdę mieć największe znaczenie dla klienta. Warto wśród zdarzeń podstawowych wymienić:

  • wybuch gazu,
  • pożary,
  • zalanie,
  • powodzie,
  • pękanie mrozowe,
  • upadki drzwi, masztów i różnych konstrukcji,
  • mocne wichury i kataklizmy,
  • i inne.

Warto wiedzieć, że w przypadku wystąpienia powyższych zdarzeń, ubezpieczyciel wypłaci nam pieniężny ekwiwalent za wyłącznie mury, ściany i stropy – jednym słowem za elementy konstrukcyjne i nieruchome, w tym panele, posadzki i płytki. Wariant rozszerzony zwiększa poziom ochrony o całe wyposażenie domu, np. o sprzęt elektroniczny, AGD i RTV. Dzięki temu możesz odzyskać fundusze na ich odkupienie po utraceniu. Należy pamiętać o trzymaniu wszelkich dowodów zakupu.

Czy ubezpieczenia są kosztowne?

Zdecydowanie nie – jak pokazuje ubezpieczenie domu – ranking, tak naprawdę koszt rocznej polisy jest marginalny w stosunku do wysokości wypłacanych świadczeń w razie wystąpienia opisanych w niej zdarzeń losowych. Cena wynosi już od nieco ponad 100,00 zł za podstawowy wariant do ponad 1000,00 zł za ten najbardziej rozbudowany i skomplikowany. Który warto wybrać? To zależy od tego, w jakim stopniu chcesz chronić swoje finansowe dobro. Podstawowe warianty chronią przed kosztami usunięcia zdarzeń takich jak uszkodzenie ścian oraz stropów i podłóg, podczas gdy rozszerzony, lecz także sporo droższy, koszty zakupu nowych urządzeń i domowego wyposażenia.

Ubezpieczenie domu i mieszkania – komfortowo i wygodnie

Do niedawna najchętniej większość z nas odwiedzała agentów ubezpieczeniowych w razie chęci zakupu ubezpieczenia na mieszkanie lub dom. Teraz jednak wszystko można załatwić przez internet. Wystarczy sprawdzić porównywarkę i wybrać wariant odpowiedni dla Twoich oczekiwań, zwracając jednocześnie uwagę na opinie względem danej firmy i jej dotychczasową historię.

Zdj. główne: stevepb/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*