Jak poprawić jakość zasięgu w smartfonie?

Jak poprawić jakość zasięgu w smartfonie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nasz smartfon wydaje się mało użyteczny, gdy nie można z niego dzwonić. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy ma on problem z zasięgiem. Obecnie ważny jest również dostęp do internetu, jego brak uniemożliwia sprawdzenie potrzebnych nam informacji. Sprawdź, jak można poprawić zasięg w swoim smartfonie!

Jak podnieść jakość zasięgu w swoim smartfonie?

Kilka lat temu telefon służył wyłącznie do wykonywania rozmów. Ten, kto wynalazł telefon, stworzył go z takim właśnie przeznaczeniem. Z czasem można było korzystać z internetu w komórce, tym mogli cieszyć się jednak nieliczni szczęśliwcy. Ceny tej usługi były nieporównywalnie wyższe niż dzisiaj. Poza tym nie byliśmy przyzwyczajeni do tego, by za pomocą telefonu móc surfować po internecie. Wydawało się to zbędnym luksusem. 

Obecnie mamy dostęp do smartfonów, które łączą funkcję telefonów z podręcznym komputerem. Możemy dzwonić, wysyłać maile, sprawdzać informacje w internecie i wiele innych. Fakt ten powoduje, że urządzenie nie może mieć problemów z zasięgiem. 

Wi-Fi Calling

Jest to bardzo dobre i najczęściej zalecane przez operatorów rozwiązanie. Polega na możliwości wykonywania połączeń oraz wysyłania wiadomości SMS, gdy nasz smartfon nie ma zasięgu. W takiej sytuacji łączymy się z dostępną siecią Wi-Fi. Możliwość ta nie wymaga dodatkowych instalacji, wystarczy włączyć odpowiednie ustawienia znajdujące się w naszym smartfonie. Należy odszukać w urządzeniach z systemem:

  • Android:

Pasek ustawień > Połączenie przez Wi–Fi;

  • iOS:

Ustawienia > Telefon > Rozmowy przez Wi–Fi;

Sieć 5G

Propozycja ta dostępna jest wyłącznie w smartfonach, które przygotowane są do obsługi tego rodzaju sieci. 5G jest siecią komórkową piątej generacji. Większość posiadanych przez użytkowników urządzeń obsługuje sieć 4G.

Wokół sieci 5G narosło wiele mitów i kontrowersji, m.in. że jakoby miała niekorzystnie wpływać na zdrowie. Sieć 5G umożliwia większy transfer przesyłania danych, dzięki niej użytkownicy nie mają problemów z brakiem zasięgu. Dodatkowo zapewnia ona większą prędkość. Sieć 5G wytrzymuje jednoczesne korzystanie z niej przez nawet 1 milion użytkowników na 1 kilometr kwadratowy. Pozwala na utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500 km/h. Wszystkie z podanych udogodnień zapewnią duży komfort użytkownikom, którzy mogą zapomnieć o problemach z zasięgiem. 

Łączenie automatyczne

W przypadku problemów z zasięgiem istnieje opcja w telefonie pozwalająca na automatyczne łączenie z siecią 2G, 3G lub 4G LTE. Jako alternatywę mamy możliwość ręcznego ustawienia sieci. W tym przypadku, gdy sieć chwilowo traci zasięg, nie będziemy mieć możliwości wykonywania połączeń do czasu, aż nie zmienimy ustawień. Automatyczne wyszukiwanie sieci ma zapobiec takiemu problemowi. Smartfon sam zdecyduje, jaka sieć będzie dla niego optymalna.

A może usługa VoLTE?

Usługa VoLTE (Voice-over-LTE) może być tłumaczona jako „głos przez LTE”. Dzięki usłudze nasz smartfon w przypadku połączeń będzie korzystał z technologii LTE, która jest nowszym rozwiązaniem niż starsze 2G lub 3G. Należy zauważyć, że nie każde urządzenie posiada możliwość łączenia z LTE, musi być ono specjalnie przygotowane pod ten format. VoLTE pozwala na nawiązanie połączenia w czasie zdecydowanie krótszym niż w przypadku technologii 2G lub 3G. Lepsza jest również jakość takiego połączenia. Użytkownik nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z połączeniem. Kolejną zaletą jest możliwość korzystania z internetu, gdy wykonujemy połączenie.

Zdj. główne: Tracy Le Blanc/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*