Noszenie sterty książek bywa uciążliwe. Wygodnym rozwiązaniem są z pewnością czytniki e-booków. Na jednym urządzeniu możemy zgromadzić tysiące powieści i zabierać je ze sobą w każdą podróż. Stworzenie czytników nie byłoby możliwe bez papieru cyfrowego.
Czytniki e-booków mają dwie niezaprzeczalne zalety – są w stanie pomieścić całą bibliotekę w wersji cyfrowej i nie męczą oczu. Dzięki nim nie musimy dźwigać sterty książek, co jest szczególnie wygodne, gdy wybieramy się w dłuższą podróż. Stworzenie czytników umożliwiło opracowanie papieru cyfrowego, zwanego też elektronicznym lub e-papierem.
Papier cyfrowy może być wykonany w różnych technologiach. Najczęściej spotykany e-papier to ten, który zastosowano w jednych z najpopularniejszych czytników marki Amazon – Kindle. Zasada działania tego papieru jest dość prosta. W wyświetlaczu są umieszczone naładowane dodatnio białe cząstki oraz naładowane ujemnie czarne cząstki. Zanurzone w specjalnym płynie tworzą coś w rodzaju atramentu, którym powleka się wyświetlacz. Jeśli w danym punkcie wyświetlacza zostanie przyłożony odpowiedni ładunek elektryczny, to czarne cząstki zostaną przyciągnięte. W ten sposób będą mogły ukształtować się piksle, z których następnie uformują się litery, kształty i obrazy.
Podobnie jak telefony i tablety e-papier może wyróżniać się różną jakością, rozdzielczością i wielkością. Lepsze czytniki e-booków charakteryzują się większą liczbą pikseli i lepszym kontrastem, dzięki czemu wyświetlany tekst jest „ostrzejszy”. Nowocześniejsze ekrany oferują również więcej odcieni szarości – zazwyczaj od czterech do ośmiu, ale coraz częściej jest to nawet szesnaście odcieni.
Papier elektroniczny ma wiele zalet. Przede wszystkim z powodzeniem imituje zwykły papier, dzięki czemu możemy nie tylko czytać na nim, lecz także rysować, używając specjalnego rysika.
Dzięki budowie i zasadzie działania papier cyfrowy wyróżnia się energooszczędnością. Energia jest pobierana tylko podczas zmiany wyświetlanej treści. Jeśli odłączymy urządzenie od zasilania, prezentowana treść nie zniknie. Dobrej jakości czytnik e-booków po naładowaniu może pracować nawet 1000 godzin. Co ważne, urządzenie waży tylko około 200 gramów, więc jest lżejsze od większości książek.
Kolejną zaletą e-papieru jest to, że nie męczy wzroku. Dzięki temu, że ekran nie posiada podświetlenia, oczy nie męczą się szybko, nawet w przypadku długotrwałego wpatrywania się w czytnik. Warto jeszcze wspomnieć o braku refleksów – im mocniejsze światło pada na czytnik, tym wygodniej się czyta, a tekst jest doskonale widoczny pod dużymi kątami.
Pomimo wielu zalet papieru elektronicznego wskazuje się także na jego wady. Najczęściej wymienia się dwie – problemy z kontrastem i kolorami. Kontrast wyświetlaczy e-papieru pozostawia wiele do życzenia, ale trwają prace nad jego udoskonaleniem. Doskonalone są również czytniki z kolorowymi wyświetlaczami. Choć znajdziemy już na rynku takie modele, to ich jakość nie jest jeszcze najlepsza.
Uznaje się, że w porównaniu do telefonów, tabletów i laptopów czytniki e-booków są tymi urządzeniami, na których najwygodniej się czyta. Jest to również najzdrowszy wybór, ponieważ nie wpływa na pogorszenie wzroku.
(fot.pixabay.com)