Głośnik bluetooth – jak wybrać najlepszy model?

Głośnik bluetooth – jak wybrać najlepszy model?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przenośny głośnik Bluetooth to niezwykle praktyczne akcesorium. Sprzęt ten może sprawdzić się do słuchania muzyki zarówno w plenerze, jak i na domowej imprezie. Dowiedz się, jak wybrać model godny Twojej uwagi.

Dlaczego warto zainwestować w głośnik Bluetooth?

Obecnie niemal każdy z nas posiada smartfon, który umożliwia nawiązanie połączenia z głośnikiem Bluetooth i puszczanie z niego muzyki. Bezprzewodowy głośnik przydaje się w szczególności wtedy, gdy jesteśmy miłośnikami spędzania czasu na świeżym powietrzu, przykładowo w przydomowym ogrodzie, nad jeziorem albo na plaży. Niektórzy korzystają z głośników tego rodzaju również po to, aby cieszyć się dźwiękami muzyki podczas pracy w kuchni czy długich kąpieli w łazience.

Jest to zatem niezwykle wygodne akcesorium, które stanowi przede wszystkim doskonałe źródło rozrywki. Niektórzy używają głośników tego typu również w pracy. Przykładowo nauczyciele bądź wykładowcy, przy przeprowadzaniu ćwiczeń, które wymagają włączenia plików audio różnego rodzaju, bardzo często wyposażają się w bezprzewodowe głośniki. Zapewniają one większy komfort pracy. Warto wybrać zatem model, który będzie doskonale dopasowany do naszych potrzeb. Jak tego dokonać?

Czym kierować się przy wyborze głośnika Bluetooth?

Istnieje kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę, zanim wybierze się odpowiedni głośnik Bluetooth. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich.

Rozmiar głośnika

Jeśli chcesz używać głośnika w plenerze, warto sięgać po niewielkie, stosunkowo lekkie urządzenia, mieszczące się w torebce czy plecaku. Na rynku dostępne są nawet bardzo małe modele wielkości pięści. Dla użytkowników domowych odpowiednie będą większe urządzenia, dysponują one również większą mocą i lepszą jakością dźwięku. 

Moc głośnika

Im większa moc głośnika, tym większe jego możliwości pod względem głośności słuchanej muzyki. Wraz z mocą głośnika wiąże się również jakość i czystość dźwięku. W przypadku niewielkich głośników Bluetooth parametr mocy jest zwykle mocno ograniczony i jego wartość nie jest wyższa niż 20 W. Moc głośnika, która w zupełności wystarcza do słuchania muzyki zarówno w plenerze, jak i wewnątrz pomieszczeń, to 6–10 W. Wiele popularnych modeli dostępnych na rynku ma moc właśnie zawartą w tym zakresie.

Zasięg głośnika

Ważnym aspektem głośników Bluetooth jest to, że są to urządzenia bezprzewodowe. Mają one ograniczony zakres działania, który różni się w zależności od danego modelu. Jest to parametr, na który warto zwrócić czasem uwagę, jeśli wiemy przykładowo, jak daleko  znajdować się głośnik od źródła puszczanej muzyki. Zasięg urządzenia wynosi zwykle od kilku do kilkudziesięciu metrów, natomiast optymalnym wyborem będzie urządzenie, którego praca może odbywać się bez zakłóceń w odległości minimum 10 metrów.

Czas pracy urządzenia

W przypadku chęci eksploatowania głośnika w terenie warto zwrócić uwagę na to, jak żywotna jest bateria urządzenia. Wskazane jest wybieranie modeli o jak najdłuższej możliwej pracy na jednym ładowaniu baterii. Obecnie dostępne są głośniki, które mogą pracować nawet kilkanaście godzin bez przerwy. W przypadku kupowania głośnika do użytku domowego jest to parametr, który nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Co więcej, nie bez znaczenia jest również sposób ładowania, najlepsze modele to te, które można ładować za pomocą kabla USB lub zasilacza.

Zdj. główne: Nicolas J Leclercq/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*