Elementy, które należy zaplanować przed budową strony www

Elementy, które należy zaplanować przed budową strony www
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobra strona internetowa jest podstawą biznesu dla wielu firm. Budowa strony www nie jest jednak prosta. Niezbędna jest wiedza z zakresu wielu dziedzin. Co trzeba zaplanować przed stworzeniem strony internetowej?

Od czego zacząć?

W  zależności od tego, czy tworzona jest nowa marka, czy strona będzie dotyczyć tej już istniejącej, należy dokładnie zaplanować sposób, w jaki będzie się ona komunikować. Trzeba określić skojarzenia, które ma wywoływać oraz wartości, które ma reprezentować. Strona www to przede wszystkim nośnik wizerunku firmy, powinna więc wyrażać jej charakter na takim samym poziomie, jak inne materiały reklamowe, chociażby wizytówki i ulotki.

Określ cele

Jeśli masz już pomysł na to, w jaki sposób będziesz komunikować się z odbiorcami, warto ich dokładnie zdefiniować. Wygląd i to, jak będzie funkcjonowała strona, powinno być dopasowane do jej potencjalnej grupy użytkowników.

Kolejnym etapem powinno być zdefiniowanie celu Twojej strony. To ważne, ponieważ taki cel powinien wpływać na konstrukcję i zawartość strony. W inny sposób zaprojektowana będzie strona, która ma jedynie przedstawiać ofertę, a inaczej strona www połączona ze sklepem internetowym.

Takich celów możesz określić więcej. Może to być na przykład założenie konta, kontakt z konsultantem czy pozyskanie danych. Jeżeli nie będą określone takie cele, będzie trudniej w odpowiedni sposób zaprojektować stronę. Takie priorytety powinny być wyznaczone zarówno dla całej strony, jak i dla wszystkich jej podstron.

Dobry serwer

Odpowiedni projekt pod względem wizualnym to jedno, jednak na nic on się zna, jeżeli strona nie będzie działała w sprawny sposób. Dlatego też istotne jest, żeby korzystać z dobrych serwerów. Dostępność bardzo tanich, często nawet darmowych hostingów, jest duża. Nie warto jednak ryzykować ich wyborem, a znaleźć „złoty środek” pomiędzy ceną a jakością. Dobrym rozwiązaniem będzie też prywatny, dedykowany serwer VPS.

Struktura strony

Warto dokładnie zaplanować zawartość strony i jej konstrukcję. Dobrym rozwiązaniem może okazać się rozpisanie mapy strony, na której rozpisze się wszystkie informacje oraz elementy, które będą podstawą serwisu, a potem podzielić je na mniejsze grupy. Tak stworzony „spis treści” będzie dzielił stronę www na najważniejsze części i dalsze sekcje.

Dobrze napisane teksty

To podstawa większości stron internetowych. Dobrze jest poświęcić na tę część odpowiednią ilość czasu, żeby były naprawdę dobrze przygotowane. Nie powinny być one pełne niepotrzebnych informacji ani zbyt długie.

Komunikacja

Kontakt z osobami odwiedzającymi stronę powinien być możliwie jak najbardziej dwustronny. Strona, która umożliwia łatwy kontakt z jej twórcami, wzbudza zaufanie wśród odbiorców.

Mobilność

Coraz więcej osób korzysta z Internetu z użyciem telefonu. Dlatego też istotne jest, żeby zadbać również o projekt mobilnej wersji serwisu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także stworzenie aplikacji mobilnej, które coraz częściej są wybierane przez klientów.

Testy

Na samym końcu warto przetestować stronę internetową. Dobrze jest znać opinie osób postronnych, ale należy zwrócić uwagę także na inne rzeczy. Strona powinna działać na różnych oprogramowaniach i urządzeniach. Warto sprawdzić, jak działa i wygląda witryna na najbardziej popularnych wersjach telefonów. Trzeba również pamiętać o różnych systemach operacyjnych i przeglądarkach.

W Internecie znaleźć można narzędzia do ogólnego testowania stron, np. pod kątem ogólnej struktury czy poprawności języka HTML.

zdj. główne: Laura Davidson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*