CCTV w domu – jakie daje możliwości?

CCTV w domu – jakie daje możliwości?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się nad wyborem dodatkowego zabezpieczenia do Twojego domu? Do najnowszych rozwiązań należy system CCTV, a także inne systemy alarmowe, pozwalające na szczegółową rejestrację obrazu i dźwięku o wysokiej jakości, a nawet kontrolujące ruch w zabezpieczonym obszarze. W tym artykule wyjaśniamy działanie, a także wskazujemy możliwości, jakie daje system CCTV.

O czym mowa

Nazwa systemu może być dla nas niejasna. Skrótowiec CCTV pochodzi z języka angielskiego i składa się z pierwszych liter słów Close Circuit Television, co w wolnym tłumaczeniu oznacza telewizję przemysłową, monitoring wizyjny, wideonadzór, czy telewizyjne systemy dozorowe. Dzięki temu możemy już się domyślić, że system CCTV, to zespół urządzeń, które umożliwiają odbiór, przetwarzanie, archiwizowanie oraz wyświetlanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku z obiektów monitorowanych. I choć najczęściej stosuje się go w firmach i obiektach użyteczności publicznej, to coraz częściej decydujemy się na jego montaż w domu, zarówno w domach prywatnych, jak i budownictwie wielorodzinnym. Są to nowoczesne systemy instalacji bezpieczeństwa, na które składa się od jednej do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kamer, które rejestrują obraz oraz dźwięk, a następnie mamy do niego dostęp w sprzęcie komputerowym, z którym ów system jest połączony. Co daje nam taki system i jakie są stopnie rozbudowania systemu?

Możliwości

System CCTV ma przede wszystkim zagwarantować nam poczucie bezpieczeństwa w przestrzeni, którą monitoruje. Niezależnie czy zdecydujesz się na jego montaż w domu, w firmie, czy jakimkolwiek innym budynku, system ten zapewnia Ci kontrolę sytuacji zarówno kiedy ktoś jest w monitorowanej przestrzeni, jak i w momencie, kiedy nikogo nie ma w pobliżu. Ta nowoczesna metoda kontroli powoduje, że nie tylko możesz czuć się bezpiecznie, ale również zabezpieczasz się na wypadek wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Przypuśćmy, że w monitorowanej przestrzeni pojawiają się ludzie, którzy nie powinni się w niej znaleźć — system zarejestruje ich postaci, zachowanie, a nawet głosy i rozmowy, co pozwala na ich identyfikację Tobie lub właściwym organom, a zapis nagrania może posłużyć za pomoc lub jako dowód w sprawie.

Stopień rozbudowania

Jeśli myślisz o zamontowaniu systemu CCTV w wybranej przez siebie przestrzeni, już na etapie projektowania i doboru urządzeń musisz zdecydować się na stopień rozbudowania systemu. Oczywiście najprostszy system może bazować na jednej kamerze, co pozwala na obserwowanie jej najbliższego otoczenia, a najbardziej rozbudowane systemy składają się nawet z kilkuset kamer. To od Ciebie zależy, w jak duży system zainwestujesz.

Z czego składa się system

System opiera się najczęściej na kamerach analogowych lub sieciowych, a także różnego typu urządzeń komutacyjnych, multiplekserów, dzielników, modulatorów oraz przetworników A/C. Tego, z jakiego sprzętu powinien składać się Twój system, możesz dowiedzieć się u firm zajmujących się sprzedawaniem dopasowanych do klientów systemów bezpeiczeństwa, takich jak ivolta.pl. Efekt monitoringu możemy oglądać na ekranie telewizora, monitora CCTV lub komputera, który jest tam przekazywany przeważnie dzięki podłączeniu przez kabel USB. Istnieje również możliwość zapisywania i archiwizowania obrazu, na co pozwalają różnego typu rejestratory kompatybilne z całym systemem.

Pamiętajmy, że inwestycja w system CCTV, to dbanie o własne bezpieczeństwo. System ten może być nie tylko samodzielnym monitoringiem wybranej przez nas przestrzeni, ale także doskonałym wsparciem ochrony budynku, czy zabezpieczeń przeciwpożarowych, co pozwoli na szybką reakcję służb w razie wystąpienia niebezpieczeństwa.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*