Tester IT – jaką odgrywa rolę przy tworzeniu oprogramowania?

Tester IT – jaką odgrywa rolę przy tworzeniu oprogramowania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Testowanie oprogramowania to bardzo ważny element całego procesu tworzenia aplikacji. Dzięki temu końcowy produkt jest wolny od błędów i zgodny z założeniami projektowymi oraz oczekiwaniami klientów. Czym konkretnie zajmuje się tester IT?

Tworzenie oprogramowania to wieloetapowa praca, a klienci wymagają konkretnych rezultatów. Napisanie bezbłędnego kodu zgodnego z założonym algorytmem i projektem rzadko kiedy udaje się za pierwszym razem. Dlatego wszelkiego rodzaju aplikacje muszą przejść fazę testową. Testowanie ma za zadanie nie tylko usunąć błędy, ale też sprawdzić, czy wszystkie elementy oprogramowania funkcjonują tak, jak zaplanowano.

Sprawdzanie może odbywać się na dwa sposoby. Tester manualny wykonuje zadanie ręcznie analizując każdy fragment oprogramowania. Nie jest to jednak działanie chaotyczne – tester IT ma do dyspozycji przygotowany wcześniej szczegółowy scenariusz testowy. Do jego obowiązków należy nie tylko realizowanie już istniejących testów, ale także pisanie nowych. Jego zadaniem jest również rozbudowa stosowanego frameworka oraz tworzenie raportów z przeprowadzanych testów. Istotna jest też dobra współpraca z klientem, czyli przyszłym odbiorcą oprogramowania.

W przypadku testera automatycznego aplikację sprawdza się z wykorzystaniem specjalnie do tego celu napisanego programu. Tester jest równocześnie programistą i często usprawnia działanie oprogramowania testującego. Zaletą takiego rozwiązania jest znacznie krótszy czas wykonywania analizy. Program może w jednej chwili sprawdzić jakieś żmudne aspekty funkcjonowania aplikacji, które w przypadku ręcznego testowania trwałyby zdecydowanie dłużej.

Poprawki i ponowne sprawdzenie

Testowanie oprogramowania nie jest procesem jednorazowym. Po kontroli aplikacja wraca ponownie do programistów, którzy poprawiają wszystkie błędy. Następuje kolejne sprawdzenie, a procedura jest powtarzana do chwili, gdy tester nie stwierdzi żadnych wad w oprogramowaniu. Taka skrupulatność pozwala mieć pewność, że do docelowego użytkownika trafi oprogramowanie działające dokładnie tak, jak tego oczekiwał.

Dzięki połączeniu wysokich umiejętności i doświadczenia naszych pracowników oraz świetnej organizacji pracy w GloballLogic wdrożyliśmy najwyższe standardy jakościowe, jeśli chodzi o tworzenie oprogramowania. Dlatego już od wielu lat możemy proponować specjalistyczne i wysokiej klasy oprogramowanie w pełni dostosowane do potrzeb użytkowników. Sprawdź naszą ofertę i dołącz do grona zadowolonych klientów!

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*