Rozdzielczość w smartfonie – jaka jest najlepsza?

Rozdzielczość w smartfonie – jaka jest najlepsza?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozdzielczość ma bezpośredni wpływ na wygodę korzystania ze smartfona. Wiedzą o tym w szczególności osoby, które wykorzystują telefon do oglądania filmów, seriali lub grania w gry. W związku z tym wielu użytkowników smartfonów zastanawia się – jaka rozdzielczość jest najlepsza? Podpowiadamy.

Ekran – najważniejsza część każdego smartfona

Ekran to jeden z najistotniejszych elementów telefonu. Wśród ważnych parametrów, na które zwracamy uwagę przy zakupie danego modelu, wymienić można: przekątną ekranu, typ matrycy, a także rozdzielczość. Warto pamiętać o tym, że większy wyświetlacz nie zawsze przekłada się na większą rozdzielczość.

Przekątna matrycy, wyrażana w calach, mówi nam bezpośrednio o wielkości urządzenia. Obecnie coraz trudniej znaleźć kompaktowy smartfon. Wiele firm decyduje się na produkcję sporych urządzeń o niestandardowych ekranach, oferujących jak największą rozdzielczość. A czym tak właściwie jest sama rozdzielczość?

Rozdzielczość – rodzaje

Rozdzielczością telefonu nazywamy liczbę wyświetlanych pikseli w stosunku do boków (czyli długości i szerokości) wyświetlacza danego urządzenia. Im większy jest parametr rozdzielczości, tym więcej wyświetlanych pikseli. Przez piksele rozumiemy najmniejsze elementy obrazu wyświetlanego na ekranie. W związku z tym, im większa rozdzielczość danego urządzenia, tym lepszej jakości obrazu możemy się spodziewać. Świadomi są tego producenci telefonów, którzy starają się przyciągnąć klientów wysoką rozdzielczością ekranów oferowanych urządzeń. Jakie rodzaje rozdzielczości wyróżniamy?

Są to między innymi:

  • HD, czyli 1280×720 pikseli;
  • Full HD, czyli 1920×1080 pikseli;
  • 2K, czyli 1440×2560 pikseli;
  • a także 4K, czyli 3840×2160 pikseli.

Czy można zatem stwierdzić, że im większa rozdzielczość w smartfonie, tym dany model stanowi lepszą propozycję?

Jaka rozdzielczość w telefonie jest najlepsza?

Tak naprawdę to, jaka rozdzielczość w telefonie będzie najlepsza dla danego użytkownika, zależy od wielu czynników. Różnego rodzaju smartfony oferują różne wielkości rozdzielczości wyświetlacza. Przykładowo smartfony budżetowe często mają wyświetlacz w jakości HD, a nawet zdarza się, że i Full HD. Z biegiem czasu poszczególne rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne, więc wysoka rozdzielczość ekranu nie musi automatycznie oznaczać, że telefon będzie bardzo drogi.

Decydując się jednak na telefon z wyższej półki, automatycznie decydujemy się na telefon o wysokiej rozdzielczości wyświetlacza. Czy oznacza to, że taki telefon będzie optymalnym wyborem? Okazuje się, że im większa rozdzielczość, tym więcej mocy potrzebuje dany sprzęt, aby wyświetlać obraz. W związku z tym wybierając telefon, warto zwracać uwagę nie tylko na parametr rozdzielczości, lecz także pojemność baterii urządzenia.

Zmiana rozdzielczości i inne parametry

Warto wiedzieć, że problem nadmiernego poboru mocy przy wysokiej wyświetlanej rozdzielczości znalazł już poniekąd rozwiązanie – na rynku dostępne są telefony, w których można wybierać aktualnie wyświetlaną rozdzielczość, a zatem można dowolnie dopasowywać tymczasowe zużycie energii.

Istotną informacją jest również to, że rozdzielczość to nie jedyny parametr, który może sprawić, że wyświetlany obraz będzie przyjemny dla oka. Warto zwracać uwagę na rodzaj ekranu (AMOLED, IPS itp.), a także inne aspekty, które wpływają na spektrum kolorów czy żywość obrazu. Wybór telefonu o odpowiednim wyświetlaczu to zwykle kwestia bardzo subiektywna.

zdj. główne: Andrea Piacquadio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*