Polska wysoko w rankingu e-administracji

Polska wysoko w rankingu e-administracji
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Polska w ostatnim rankingu dotyczącym elektronicznej administracji uplasowała się na najwyższej pozycji w historii. Miało na to wpływ ostatnie ruchy podjęte w tym zakresie przez rząd.

Czym jest elektroniczna administracja?

Elektroniczna administracja jest uważana za jeden z większych atutów zjawiska, jakim jest poszerzanie dostępu do Internetu w różnych krajach świata. To właśnie dzięki niemu administracja publiczna może wykorzystywać technologie informacyjne i komunikacyjne do tego, aby petenci, którzy zwykle załatwiają swoje sprawy bezpośrednio w urzędach, mogli podpisać najważniejsze dokumenty oraz złożyć podania i wnioski, nie wychodząc z domu. 

Dzięki administracji elektronicznej można znacząco poprawić jakość usług publicznych. Jednak to nie jedyne aspekty, na które ma wpływ taki system organizacyjny. Kraje, które znajdują się wysoko w rankingach, są również lepiej oceniane pod względem ekonomicznym – cyfryzacja ma wpływ na poziom PKB. Uważa się, że tzw. e-administracja poprawia również demokratyzację i prowadzi do budowania świadomego społeczeństwa. 

Co wpłynęło na to, że Polska znalazła się tak wysoko w rankingu e-administracji?

Jednym z najbardziej istotnych czynników jest to, że znacząco rozwinięto oraz uproszczono system IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta. Wraz z postępującą pandemią, znaczenie tego systemu wzrosło, a na ten cel zostały również przeznaczone duże środki finansowe, płynące z podatków mieszkańców Polski. 

Rok 2020 wiązał się z rekordowymi wynikami, jeżeli chodzi o wzrost liczby użytkowników tego systemu. Dla porównania, na początku 2020 roku w systemie mogło się zalogować 850 tys. osób, a ostatnie wyniki pokazują, że swoje konto w systemie IKP posiada prawie 5 milionów użytkowników. Największy wzrost zanotowano na przełomie października i listopada – był to ok. milion nowych osób. Jednym z czynników, które najbardziej wpłynęły na to, że pojawiło się tak dużo użytkowników, było to, że placówki medyczne otrzymały w styczniu 2021 roku obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Już w pierwszym miesiącu wystawiono ich około 2.5 miliona. Warto również wspomnieć, że oprócz skierowań, lekarze mogą wystawiać e-recepty i zwolnienia lekarskie. 

Kto przeprowadził badania?

Badania dotyczące poziomu zinternetyzowania poszczególnych segmentów działania danego państwa są przeprowadzane przez Organizację Narodów Zjednoczonych – ONZ. Wskaźnik e-partycypacji określa poziom dostępu obywateli do informacji, a także usług publicznych, właśnie za sprawą technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych. W badaniach uwzględniane są kraje z całego świata, dzięki czemu można łatwiej określać poziom życia w danym państwie i dostęp do informacji, a także czas, w jakim można wypełnić najważniejsze formalności, jak na przykład składanie dokumentów, wniosków, czy umawiać się na wizyty w urzędzie lub u lekarza. 

Wysokie miejsce w rankingu e-administracji. Jakie lokaty zajmowała wcześniej Polska?

Najnowszy ranking e-partycypacji ONZ jest przełomowym wydarzeniem, jeżeli chodzi o historię tego zestawienia. We wcześniejszych latach pozycje, które Polska uzyskiwała w tym rankingu, nie napawały optymizmem. W 2018 roku nie uplasowała się nawet na 9 pozycji. Dobrze pokazuje to również indeks EGDI, czyli indeks rozwoju e-administracji, który jest również prowadzony przez ONZ. Według niego ocena Polski w 2018 roku wynosiła 0,79, a obecnie jest to 0,85. Takie wyniki dają naszemu krajowi wysokie, bo 24 miejsce na całym świecie. 

Czy na miejsce w rankingu ma wpływ tylko system IKP?

Największe znaczenie w rankingu ONZ miało to, że w dobie pandemii system IKP dynamicznie się rozwijał, dzięki czemu coraz więcej użytkowników mogło w szybki i bezproblemowy sposób skorzystać z najważniejszych funkcji. Jednak nie był to jedyny czynnik, który brano pod uwagę. Co więcej, rząd naszego kraju planuje również następne kroki, mające na celu jeszcze bardziej wywindować Polskę w zestawieniu.

Nie tylko IKP miało wpływ na miejsce w tym zestawieniu. Obok systemu dotyczącego służby zdrowia, przeprowadzono liczne modernizacje w innych aspektach życia obywateli. Za sprawą dostępu do Internetu można złożyć na przykład wniosek o ochronę własności intelektualnej w Urzędzie Patentowym. Ponadto w czasie, gdy obowiązywały najbardziej rygorystyczne restrykcje, obywatele mieli możliwość składać wnioski o inspekcję urządzeń lub certyfikację w Urzędzie Dozoru Technicznego. Postępująca cyfryzacja polepsza nie tylko życie obywateli w kraju, lecz także ocenę całego państwa w skali świata.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

jeden + 8 =