Pandemia przyspieszyła rozwój biotechnologii

Pandemia przyspieszyła rozwój biotechnologii
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia COVID-19 to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. W zwalczaniu koronawirusa od początku towarzyszy nam technologia – szczególnie rozwiązania, które wiążą się z biologią.

Stosunkowo młoda nauka, która zmienia oblicze naszego świata

Biotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina naukowa, która polega przede wszystkim na wykorzystaniu procesów biologicznych w celu tworzenia nowych rozwiązań i produktów. Prace w jej obrębie dotyczą zastosowania żywych organizmów i ich składników do wytwarzania lub modyfikowania różnego rodzaju produktów oraz procesów. 

Obecna forma tej dziedziny funkcjonuje od dość krótkiego czasu – za jej początek można uznać rok 1919, gdy termin biotechnologia został użyty po raz pierwszy. Eksperymenty wpisujące się w zakres jej możliwości sięgają jednak nawet czasów przed naszą erą: produkcja chleba, piwa, wina czy nabiału z użyciem fermentowanych składników to najwcześniejsze przykłady działań tego typu. Formalne, naukowe podstawy pojawiły się jednak znacznie później, a największy rozwój technologii przypadł na drugą połowę XX wieku oraz obecne stulecie.

Do największych osiągnięć biotechnologii należy sklonowanie owcy Dolly, opublikowanie roboczej wersji genomu ludzkiego, czy wyhodowanie pierwszej genetycznie zmodyfikowanej ryby – GloFish. To wydarzenia, które początkowo były traktowane głównie w kategorii ciekawostek, jednak stanowią niezwykle istotne punkty milowe dla nauki, która jest w stanie w znaczący sposób wpłynąć na nasze życie. Aktualnie biotechnologia jest stosowana między innymi w zwalczaniu zagrożenia pandemii COVID-19.

Biotechnologia odgrywa kluczową rolę w walce z koronawirusem

Biotechnolodzy, wykorzystując wiedzę na temat ludzkich komórek, mechanizmów genowych i wirusowych, mogą skutecznie pracować nad przeciwciałami, które stanowią o sile i skuteczności szczepionek. Wartość i waga tych badań jest znacząca nie tylko w kontekście COVID-19, lecz także w kwestii przyszłych pandemii, które niewątpliwe będą występować.

Polskie firmy, takie jak A&A Biotechnology oraz Celon Pharma, poinformowały, że włączają się do prowadzenia badań nad opracowaniem skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Działania mają obejmować pomiary i obserwację, a także sprawdzanie reakcji poszczególnych czynników w obliczu efektów choroby, takich jak zwłóknienie płuc. To właśnie to zagadnienie jest wskazywane jako potencjalnie kluczowy etap w poszukiwaniu odpowiedniego materiału, który pomoże w walce z koronawirusem.

Koronawirus a rozwój biotechnologii

Pandemia ma także drugie oblicze – to nie tylko ludzkie tragedie oraz konieczność zmiany swojego trybu życia, lecz także bodziec do rozwoju dla wielu różnych dziedzin. Rozprzestrzenianie się koronawirusa zwiększyło świadomość społeczeństwa w kwestii zarazków i innych zagrożeń, przez co coraz więcej osób szuka informacji na ten temat. Biotechnologia nie jest już zatem peryferyjną dziedziną nauk, lecz szybko wyrasta na jedną z głównych gałęzi medycyny – szczególnie teraz, gdy zależą od niej losy wielu osób.

Wiąże się to także ze sporym potencjałem w oczach inwestorów. Specjaliści oceniają, że napędzany ogromnymi nakładami finansowymi rozwój biotechnologii po zakończeniu pandemii nie utrzyma się na obecnym poziomie. Waga tej dziedziny nauki spowoduje jednak, że będzie konsekwentnie rozwijana – w obliczu następnego niebezpieczeństwa tego rodzaju świat będzie mógł dzięki temu reagować znacznie szybciej i skuteczniej.

Biotechnologia w Polsce

Przyspieszony rozwój biotechnologii widać szczególnie na rodzimym rynku. W obliczu pandemii i wobec potrzeby sporego nakładu sił oraz środków finansowych, polskie firmy biotechnologiczne połączyły siły, zakładając Związek Firm Biotechnologicznych BioForum. Główne zadanie tej organizacji to wzmocnienie całego sektora, a także podjęcie rywalizacji na globalnym rynku. 

Biotechnologia jest doceniana także na szczeblu państwowym – dowodem na uznanie jej znaczenia jest także powołanie pełnomocnika rządu do spraw biotechnologii oraz przejęcie udziałów firm Mabion i Selvita przez Polski Fundusz Rozwoju.

Biotechnologia staje się coraz ważniejszą dziedziną nauki. Wykorzystanie żywych organizmów w kontekście przemysłu oraz medycyny pozwala bardzo skutecznie walczyć z wirusami, a także sprawnie opracowywać nowe leki. Aktualnie na rozwój biotechnologii wpływają wyzwania związane z pandemią, a tym samym także spore środki, które spływają do organizacji zajmujących się tą dziedziną. Ważną kwestią jest także rosnąca świadomość ludzi, którzy wiedzą, że to właśnie również od biotechnologów zależy to, jak szybko skończy się pandemia koronawirusa.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*