Okazuje się, że na rynku łatwo dostępne są poszczególne urządzenia medyczne, które pomagają w sposób profilaktyczny zadbać o nasze zdrowie. Co to za urządzenia? Podpowiadamy.
Poszczególne urządzenia, o których mowa będzie w tym artykule, mogą pomóc określić, czy obecnie nie atakują naszego organizmu różnego rodzaju problemy. Powszechnie wiadomo, że zdrowie jest w życiu każdego człowieka najważniejsze. Istnieje na tym świecie wiele rzeczy, które można kupić, jednak zdrowie i optymalny stan organizmu to coś, co nie należy do nich.
O zdrowie należy zadbać samemu i warto przyczyniać się do tego nie tylko poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, trzymanie się pełnowartościowej diety czy uprawianie sportu, ale też poprzez profilaktykę i kontrolowanie tego, czy w naszym organizmie zostaje zachowana równowaga. Zapobieganie wystąpieniu różnych stanów chorobowych to proces znacznie przyjemniejszy, niż właściwe ich leczenie, które może okazać się nie tylko kosztowne, ale także żmudne. W związku z tym warto sprawdzać poszczególne parametry związane z naszym organizmem i na niepożądane zmiany reagować w odpowiedni sposób.
Istnieje wiele różnych rodzajów urządzeń medycznych, które powinny znaleźć się w domach każdego z nas. Niektóre z nich mogą być szczególnie przydatne dla ludzi dojrzałych. Wybrane z nich, a dokładniej te, które uznaliśmy za najbardziej istotne, opisujemy poniżej.
Mimo że jest to urządzenie, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, warto wyróżnić je w tym zestawieniu. Termometr to przyrząd, który warto posiadać, zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci. Umożliwia on pomiar temperatury ciała, która może powiedzieć bardzo wiele o aktualnym stanie zdrowia badanego. Niegdyś najpopularniejsze były termometry rtęciowe, obecnie używa się jednak termometrów elektronicznych, a nawet bezdotykowych. Im porządniejszy termometr, tym bardziej dokładny wynik pomiaru.
Jednym z niezwykle popularnych domowych sprzętów medycznych ostatnimi czasy stał się pulsoksymetr. Jest to sprzęt, który służy do pomiaru saturacji, czyli stopnia wysycenia hemoglobiny we krwi. Urządzenie mówi nam, ile tlenu znajduje się w naszej krwi. Ponadto, pulsoksymetr służy do pomiaru szybkości pracy serca, czyli pulsu. Jest to przyrząd w formie niewielkiego klipsa, który zakłada się zwykle na palec.
Wynik pomiaru o poziomie niższym niż 95 (stopnia wysycenia hemoglobiny we krwi) świadczy o niedotlenieniu organizmu – ten stan, utrzymujący się długo, może być bardzo niebezpieczny, w związku z czym w razie jego wystąpienia warto skonsultować się ze służbą medyczną.
Jest to nieodłączne akcesorium dla osób chorujących na choroby serca, a także przyjmujących lekarstwa na nadciśnienie. Takie osoby, a także ludzie po 40. roku życia powinny korzystać z niego regularnie. Wyróżniamy ciśnieniomierze mechaniczne i cyfrowe, z czego te drugie są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Użycie ciśnieniomierza pozwala na zbadanie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Niewłaściwy pomiar może sygnalizować problemy ze zdrowiem, którymi warto się zająć.
Obecnie przyjmuje się, że właściwy pomiar to 120–129/80–84. Wyniki poniżej lub powyżej świadczą o nieprawidłowościach w organizmie.
Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com