Artykuł sponsorowany
Postęp technologiczny jest widoczny w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w przypadku druku, który dzięki technologii ciągle się rozwija. Zobacz, w jaki sposób technologia jest wykorzystywana w druku.
Prasowanki na koszulki są dostępne na rynku w tak wielu rodzajach, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. To duży plus, tym bardziej, że drukowane są w różnych technologiach: solventowej (naklejki foliowe) i laserowej (naklejki papierowe). Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości cyfrowego wycinania mamy pewność, że prasowanki są wytrzymałe.
Strona totem.com.pl ma w swojej ofercie okładki książek powlekane lakierem UV zarówno w technologiach 2D (płaskiej, która imituje sitodruk), jak i 3D (wypukłej). To idealnie rozwiązanie, ponieważ pierwszą rzeczą, którą zauważamy, patrząc na książkę, jest właśnie okładka. Oprócz tego, książki drukowane przez totem.com.pl są metodą cyfrową. Wykorzystywane są do tego nowoczesne urządzenia introligatorskie.
Metoda ta realizowana jest przy użyciu elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Takie urządzenie tworzy wydruk na podstawie danych przesłanych z komputera. Dzięki temu istnieje dowolność w wykonywaniu różnych projektów. Bardzo dużą zaletą tego rodzaju druku jest to, że zlecenia realizowane są niemal od ręki. Jakość druków cyfrowych jest dużo lepsza niż tych z typowej drukarki, a realizacja dużo szybsza.
Rozwój technologii pozwolił na laserową personalizację przedmiotów codziennego użytku. Służy do tego grawer, który najczęściej można opatrzyć indywidualnym oznaczeniem. Grawerowane mogą być na przykład: pióro, biżuteria, wizytownik czy portfel. Zależy to od upodobań klientów, a producenci mają w swojej ofercie różne czcionki, dzięki którym każdy przedmiot nabierze indywidualnego charakteru. Grawerowanie laserowe polega na tym, że materiał jest tak silnie nagrzany przez wiązkę laserową, że dochodzi do zmiany koloru i wyparowania lub spalenia materiału. Tak uzyskany grawerunek jest trwały i odporny na ścieranie.
Ta technologia pozwala budować przestrzenne obiekty, które odwzorowują cyfrowe modele. Wykonuje się je za pomocą drukarki 3D. Nanosi ona na siebie warstwy zgodnie z plikiem cyfrowym. Żeby coś wydrukować, niezbędny jest cyfrowy model, na które kolejne warstwy są nanoszone. Druk 3D służy do tworzenia wielu rzeczy. Są to między innymi niestandardowe modele, które mogą być dostosowywane dowolnie do potrzeb klientów. Przykładowo, firmy tworzą buty na żądanie z użyciem tej technologii. Druk 3D umożliwia także szybkie stworzenie modelu albo prototypu. To pomaga inżynierom i projektantom wizualizować produkty.
Uznawany jest za jedną z najnowocześniejszych technologii, które są stosowane w druku. Pozwala na drukowanie na niemalże każdym materiale, np. na szkle, drewnie, metalu, plastiku. Utrwalenie druku metodą UV pozwala uzyskać trwały efekt, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i blaknięcie kolorów. Jest to tym bardziej ważne, że często wykorzystuje się go do wydruków, które później znajdują się w lokalizacjach nasłonecznionych. Warto zauważyć, że ta metoda jest przyjazna środowisku bardziej niż tradycyjne. Jakość druku wykonanego metodą UV jest bardzo wysoka, można ją porównać do fotograficznej.
Technologia wykorzystywana w druku jest na tyle zróżnicowana, że z pewnością każdy dopasuje ją do swoich potrzeb – czy to klient indywidualny, czy producent. Przed zdecydowaniem się na konkretną metodę warto zapoznać się z jej zaletami i ewentualnymi wadami.
Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik