Czym jest 5G, jakie daje nam możliwości i jak wpłynie na nasze życie? Czy jesteśmy świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą technologia 5G?
Jesteśmy coraz mocniej związani z technologią. Rozwój komunikacyjny wymusza powstawanie nowych standardów obsługi połączeń. Rozwój technologii komórkowej 1G, rozpoczęty w 1980 r., pozwalał nam komunikować się przez telefon komórkowy. 3G wprowadziło internet do telefonów komórkowych w roku 2000. Jednak dopiero rok 2010 wraz z 4G przyniósł rozwój technologii mobilnej oraz to, jak z niej korzystamy na co dzień.
Smartfon stał się naszym centrum rozrywki, narzędziem pracy, a także dał początek naszej obecności w mediach społecznościowych.
Czas na 5G przyszedł w roku 2020, jako odpowiedź na potrzebę jeszcze szybszego i łatwiej dostępnego internetu, z którego korzystają już wszystkie generacje ludzi. W większości interesować ich będzie wzrost transferu danych do urządzenia (pobieranie) na poziomie 20 Gb/s oraz z urządzenia (wysyłanie) wynosząca 10 Gb/s. Niezauważalny tzw. ping (dla graczy lag) na pułapie 4 ms to brak jakichkolwiek opóźnień przy połączeniu przez 5G.
Cały swój potencjał sieć 5G ujawnia możliwością obsługi nawet miliona urządzeń podłączonych do sieci mobilnej na jednym kilometrze kwadratowym, podczas gdy sieć 4G na tym samym obszarze obsłuży tylko 2000 urządzeń. To kolosalna różnica, a zarazem kluczowy parametr sieci 5G. To ta cecha jest fundamentem dla powstania tzw. Internetu rzeczy – IoT.
Pozwoli on na zastosowanie tak szybkiego internetu w niemal każdej gałęzi przemysłu, rozrywki i edukacji. Będzie on początkiem powstania inteligentnych miast, autonomicznych samochodów i robotów, jakie zastąpią nas przy prostych i powtarzalnych pracach.
5G upowszechni technologię VR na niespotykaną dziś skalę, wprowadzając nas w nowy wymiar interaktywnej rozrywki, dzięki której możliwe stanie się uczestnictwo w koncertach muzycznych, zacierając granice pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym. Szybki internet pozwoli na streaming tak wydajny, że możliwe będzie granie w najnowsze tytuły gier również na starszych komputerach.
Faktycznie nawet dziś nie możemy jednoznacznie powiedzieć, dokąd zaprowadzi nas technologia, oferująca możliwości realizacji projektów, jakie dotąd nie były możliwe. Porównalibyśmy to do gry Minecraft oraz trybu Creative tej gry, jaki pozwala tworzyć grającemu dowolne rzeczy, nie ograniczając go, a nawet umożliwiając latanie.
Technologia 5G dopiero raczkuje, więc zanim zobaczymy jej owoce na szeroką skalę, miną lata. Poczekajmy zatem i zobaczmy, czy porównanie 5G do gry, w jaką grają miliony ludzi na świecie, miało sens.
Rozwój 5G niesie ze sobą żywą dyskusję dotyczącą jej wpływu na zdrowie. Zdecydowana większość opinii, które znajdziemy w internecie, dotyczy korzyści, jakie 5G nam niesie. Głosy niepokoju dotyczące wpływu na zdrowie są obalane twardą argumentacją, jakiej przeciętny człowiek nie jest w stanie zrozumieć. Czy pozostaje nam więc wierzyć, że 5G jest obojętne dla zdrowia?
Część naukowców ostrzega przed potencjalnie poważnym wpływem 5G na zdrowie. Odpowiadać ma za to wzrost narażenia na promieniowanie bezprzewodowe oraz szkodliwe skutki nadmiernego narażenia na RF-EMF, które zostały udowodnione. Badacze ci wzywają do powstrzymania wdrażania technologii 5G do czasu powstania niezależnej grupy biegłych. Mogłaby ona zapewnić o nieszkodliwości poziomu emisji promieniowania dla obywateli EU, zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci oraz środowiska naturalnego. Nie wydaje się jednak, aby głos ten wpłynął na rozwój sieci 5G.