Smartwatch łączy w sobie cechy zegarka i funkcje pozwalające na zbieranie informacji m.in. o stanie zdrowia. Jedną z możliwości jest sprawdzenie pracy serca. Czy takie rozwiązanie może zastąpić EKG?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad pracą oraz funkcjonalnością smartwatcha. Mimo że urządzenie tego typu przypomina wyglądem zwykły zegarek, zestaw dostępnych funkcji jest nieporównywalnie bardziej zróżnicowany. Smartwatche nie tylko dostarczają informacji na temat aktualnej godziny, lecz także pozwalają na odczytywanie wiadomości, odbieranie połączeń czy przeglądanie internetu.
Smartwatche zaliczają się do tak zwanych wearables – kategorii urządzeń, które można założyć na nadgarstek i obsługiwać poprzez ekran dotykowy. Choć teoretycznie sprzęt tego typu może działać samodzielnie, kluczową cechą dla jego funkcjonalności jest możliwość połączenia z internetem oraz innymi akcesoriami, na przykład smartfonem, tabletem czy laptopem. Integracja z tymi sprzętami pozwala znacznie rozszerzyć zastosowanie smartwatcha.
Konstrukcja smartwatcha jest stosunkowo prosta, jednak wnętrze tego niewielkiego urządzenia mieści dość skomplikowane, a jednocześnie wydajne systemy. Typowy zegarek tego typu składa się z elektronicznego wyświetlacza ze zmiennymi tarczami, a jego działanie jest oparte na dedykowanym systemie operacyjnym, takim jak WatchOS, Tizen czy Android Wear.
Dzięki kompatybilności ze smartfonem urządzenie może wyświetlać powiadomienia z różnych aplikacji. Najbardziej zaawansowane modele posiadają funkcje takie jak zdalna kontrola aparatu w telefonie, nawigacja z wykorzystaniem modułu GPS, wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów (także z wykorzystaniem oddzielnej karty SIM), a także odtwarzanie muzyki.
Jedną z najważniejszych zalet wearables jest możliwość bieżącej kontroli stanu zdrowia użytkownika. Smartwatche często oferują funkcje pozwalające na monitorowanie aktywności fizycznej, takie jak krokomierz, licznik przebytej odległości czy pomiar czasu oraz jakości snu. Urządzenia dedykowane dla sportowców i osób aktywnych umożliwiają na przykład samodzielne ułożenie treningu interwałowego oraz obserwowanie swoich postępów. W niektórych modelach pojawia się także moduł EKG, który ma na celu zastąpić profesjonalne sprzęty tego rodzaju.
Zanim przejdziemy do porównania działania smartwatcha z funkcjonalnością dedykowanego systemu EKG, warto podkreślić, jakie efekty możemy osiągnąć z wykorzystaniem urządzeń przygotowanych konkretnie pod kątem mierzenia funkcji życiowych. Badanie EKG to jeden z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy serce pracuje w optymalny sposób.
Elektrokardiografia pozwala diagnozować choroby tego ważnego narządu już we wczesnej fazie, a wyniki są najczęściej przedstawiane w formie wykresu. Zwykle można się z nimi zapoznać za pomocą specjalnego programu lub poprzez analizę danych zamieszczonych w wydruku. Badanie elektrokardiografem pozwala zidentyfikować na przykład zawał lub niedokrwienie, a także zaburzenia rytmu serca.
Smartwatchem, który posłuży za przykład, jest zegarek Samsung Galaxy Watch Active 2. Co ciekawe, według testów porównujących działanie urządzenia medycznego do pomiaru ciśnienia krwi z danymi uzyskanymi ze smartwatcha różnica pomiędzy wynikami okazała się niewielka. Mimo że rezultaty są bardzo satysfakcjonujące, należy jednak zwrócić uwagę także na kilka innych czynników.
Przede wszystkim musimy pamiętać, że w kwestii medycznego zastosowania nie ma miejsca na jakiekolwiek błędy lub niedokładności. Odzwierciedlają to także oświadczenia producentów zegarków inteligentnych – w każdym z dokumentów jest jasno zaznaczone, że nie powinny być wykorzystywane jako bezwzględny zamiennik urządzeń EKG. Wysoka jakość pomiaru sprawia, że sprzęty tego rodzaju świetnie sprawdzą się na przykład w podróży, gdy chcemy szybko skontrolować ciśnienie krwi lub znaczące zmiany w pracy serca. Szczegółowe informacje powinny być jednak uzyskiwane wyłącznie z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu medycznego.
Smartwatche to bardzo funkcjonalne urządzenia, jednak warto zachować ostrożność przy medycznym zastosowaniu. Wykorzystanie wearables powinno ograniczać się do zaleceń producenta i obejmować przede wszystkim opcje dotyczące osiągów sportowych czy spalonych kalorii. O kwestie tak ważne, jak kondycja serca należy dbać za pomocą profesjonalnych narzędzi medycznych – takich jak elektrokardiograf.
Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik