Czy trzeba robić każdą aktualizację Windowsa?

Czy trzeba robić każdą aktualizację Windowsa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób irytuje się, gdy widzi komunikaty o nadchodzącej aktualizacji systemu. W związku z tym często pada pytanie – czy każda z aktualizacji Windowsa jest potrzebna? Po co są aktualizacje i czy naprawdę są potrzebne? Odpowiadamy.

Czym właściwie są aktualizacje?

Na początku warto sprecyzować, czym są aktualizacje systemu. Mówiąc najprościej, aktualizacje to poprawki, czasem zwane również łatkami, które mają na celu poprawę działania danego programu, a także naprawianie obecnych błędów. W przypadku aktualizacji systemu operacyjnego, który jest na dobrą sprawę najważniejszym oprogramowaniem, jakie mamy zainstalowane na komputerze, niezwykle ważną część aktualizacji stanowi naprawianie luk w zabezpieczeniach systemu. Przekłada się to bezpośrednio na ochronę zawartości komputera przed hakerskimi atakami. Każda aktualizacja nosi swoją konkretną nazwę (numer) i ma na celu inne poprawki.

Jak łatwo kontrolować aktualizacje w systemie Windows?

System Windows wyposażony jest w usługę zwaną Windows Update. Jest to program, który umożliwia wyszukiwanie, pobieranie, a także instalację rozmaitych aktualizacji do tego systemu. Windows Update pozwala na korzystanie z niego w sposób manualny, tj. samodzielnie wywołując daną aktualizację, lub przy użyciu mechanizmu aktualizacji automatycznych. To właśnie ta druga opcja jest opcją domyślną, jednak wiele osób z niej rezygnuje.

W nowszych wersjach systemu Windows usługę tę, czyli Windows Update, łatwo można znaleźć w panelu sterowania. Znalezione centrum aktualizacji pozwoli nam dowiedzieć się, czy nasz system Windows jest zaktualizowany i, co najważniejsze, czy posiada najnowsze zabezpieczenia.

Czy warto zatem robić każdą aktualizację systemu Windows?

Wiele osób jest poirytowanych, gdy pojawiają się przed nimi kolejne komunikaty o aktualizacji systemu. W związku z tym w sieci krąży sporo opinii o tym, że aktualizacje nie są potrzebne. Spotkamy również rady, aby je zablokować. Czy tego typu postępowanie jest słuszne?

Istnieje wiele powodów, dla których warto regularnie aktualizować system operacyjny. Przykładowo, wielu producentów programów pisze aplikacje pod systemy operacyjne, które są zaktualizowane. W przypadku, gdy wersje systemu nie zgadzają się, oprogramowanie może wyświetlać różnego rodzaju błędy, a także może okazać się, że danej aplikacji po prostu nie zainstalujemy.

Ponadto, jak już wspominaliśmy, aktualizacje systemu mają na celu poprawę występujących w nim błędów, a także zwiększenie bezpieczeństwa. Czy sytuacja wygląda tak jednak za każdym razem?

Aktualizacje systemu, które zamiast go poprawiać, psuły

Okazuje się, że powstało niemało aktualizacji systemu Windows, które obfitowały w błędy. Mówi się, że niektóre z owych felernych aktualizacji systemu w znaczący sposób utrudniały użytkownikom pracę. Prawdopodobnie wynikały one z trudności, z jakimi wiąże się symulacja działania kodu aktualizacji w każdym środowisku, na którym zainstalowany jest system. Nierzadko aktualizacje, które coś psują, bardzo niedługo po tym otrzymują kolejne łatki. Sposoby na obejście błędu łatwo znaleźć też w internecie.

Można zatem powiedzieć, że każdej aktualizacji systemu Windows robić nie trzeba. Aktualizacje psujące system zdarzają się jednak stosunkowo rzadko, w związku z czym być może korzyści płynące z posiadania zaktualizowanego systemu przewyższają ewentualne problemy.

Zdj. główne: Clint Patterson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*