Dyrygują orkiestrą, kierują ruchem. Co jeszcze potrafią roboty?

Dyrygują orkiestrą, kierują ruchem. Co jeszcze potrafią roboty?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rosnące możliwości robotów to nie tylko ciekawostka, ale także znak, że prawdopodobnie nadchodzą nowe czasy, w których maszyny będą odgrywały coraz większą rolę.

Jaki robot poprowadził koncert w Pizie?

Kilka lat temu podczas międzynarodowego festiwalu robotyki we włoskiej Pizie robot poprowadził całą orkiestrę. W rytm ruchów urządzenia zabrzmiały smyczki, a kolejne strony partytury przewracały się zgodnie z ruchami maszyny. 

Robot, który poprowadził koncert w Pizie, miał na imię YuMi. Został stworzony przez ABB. Ten robotyczny dyrygent został wyposażony w wyjątkowo sprawne kończyny, umożliwiające mu dyrygowanie całą orkiestrą. Jego ruchy mogą być dynamiczne i sztywne, a także delikatne i bardzo płynne. Ten pokaz sztuki dyrygowania był swoistym pokazem możliwości nowoczesnych technologii, a także zapowiedzią tego, że precyzja ruchów dyrygenta może zostać przeniesiona na inne branże, na przykład medycynę, gdzie wymagana jest chirurgiczna dokładność ruchów.

Jeżeli chodzi o samo dzieło, jakie wykonała orkiestra pod batutą robota, to jest to utwór La Donna e Mobile z opery Rigoletto Verdiego. Warty wspomnienia jest fakt, że oprócz tego, iż robot YuMi kierował orkiestrą złożoną z najlepszych włoskich symfoników, to wśród śpiewaków pojawił się sam Andrea Bocelli.

YuMi miał także swojego poprzednika. Był to robot Asimo, który również poprowadził orkiestrę. Został stworzony przez koncern Hondy. Przyglądając się nagraniom z koncertu w Pizie oraz tego prowadzonego przez Asimo, można zauważyć widoczną zmianę, jeżeli chodzi płynność wykonywanych przez roboty ruchów. Z tak szybko postępującą technologią można się spodziewać, że wkrótce roboty będą coraz bardziej uniwersalne, a ich zastosowanie powszechne.

Roboty w codziennym zastosowaniu – jak mogą się przydać?

Popularnym wizerunkiem robota są tzw. humanoidy, które swoją konstrukcją przypominają sylwetkę człowieka. Jednak sama definicja robota odnosi się do sztucznej inteligencji, w którą są wyposażone te maszyny. Dzięki temu ich zastosowanie może być naprawdę zróżnicowane. W domowych warunkach roboty mogą być wykorzystane na przykład do składania prania. W ostatnich latach stworzono nowatorskie rozwiązanie, które polegało na produkcji specjalnej maszyny, potrafiącej rozróżnić pogniecione ubrania, wybrać je ze sterty innych elementów garderoby, a następnie je wyprasować.

Tak zaawansowane i wielowymiarowe funkcje są możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Robot potrafił obejrzeć ubrania, a także przewracać je i składać. To możliwe za sprawą aktywnego, stereoskopowego systemu, który posiada bazę 80 zdjęć kolorów z odpowiadającymi im poziomymi oraz pionowymi mapami dysproporcji. Żeby robot mógł mieć jeszcze lepsze rozeznanie, został zaprogramowany tak, aby rozróżniać 16 formatów garderoby.

Składanie odzieży było możliwe za sprawą jednego z pięciu ustawień w stereoskopowym systemie. Dzięki temu otrzymano robota, który jest zdolny do manipulowania ubrań, czyli ich wybierania, a następnie składania. To początek technologii, która po ulepszeniach może być obecna niemal w każdym domu.

Najpopularniejsze roboty z Boston Dynamics

Obok robota, który dyryguje i składa pranie, najpopularniejszymi rozwiązaniami może się szczycić Boston Dynamics, czyli amerykańska firma, która zajmuje się inżynierią oraz robotyką i na co dzień tworzy roboty, wykorzystywane przez armię amerykańską. To zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwo posiada swój kanał na platformie YouTube i zachwyca coraz to bardziej innowacyjnymi osiągnięciami. 

Najpopularniejszy model to maszyna, która wyglądem przypomina psa i może przetransportować ciężar o wadze sięgającej nawet 150 kilogramów. Jest także zdolna do pokonywania nierówności w terenie, a w przypadku upadku – samodzielnie wstać.  

Jednym z najpopularniejszych filmików, którego wyświetlenia są liczone w milionach, jest wideo przedstawiające tańczące roboty. To maszyny, które posiadają humanoidalną konstrukcję i wyróżniają się swoim wyglądem, a także świetnymi ruchami w rytm znanych hitów. Pokazują, jak dalece zaawansowane prace prowadzi Boston Dynamic, a także jaki potencjał drzemie w takich technologiach.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*