6 sposobów na wyczyszczenie pamięci systemowej na komputerze Mac

6 sposobów na wyczyszczenie pamięci systemowej na komputerze Mac
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Systematyczne czyszczenie pamięci systemowej jest niezwykle ważne w zachowaniu prawidłowego działania komputer Mac. Jakie są na to sposoby i kiedy należy dokonać czyszczenia? Podpowiadamy w tym artykule.

Po pewnym czasie użytkowania komputera, normalną rzeczą jest zapełnienie się dysku a co za tym idzie: konieczność zwolnienia na nim miejsca. Pozostałości po usuniętych aplikacjach czy programach, historia przeglądarki, zbędne pliki cache – wszystko to może sprawiać, że Twój komputer będzie wymagał oczyszczenia. Jak usunac dane systemowe? Sprawdzone sposoby wskazujemy poniżej

1) Zoptymalizuj przestrzeń na dysku

Część plików, z których korzystasz rzadziej przenieść na chmurę iCloud lub na dysk zewnętrzny. Aby zoptymalizować dane musisz:

– wejść w ustawienia systemowe

– wybierz „Ogólne” a następnie kliknij w Miejsce po prawej.

Zobacz polecane rekomdancje, którymi może być ustawienie opcji automatycznego opróżnienia kosza po 30 dniach lub też przechowywanie danych w iCloud.

2) Usuń lub przenieś zbędne pliki

Dokładnie sprawdź, jakie pliki znajdują się na Twoim komputerze. Być możesz masz na nim niepotrzebne zdjęcia, pobrane podcasty czy filmy oraz inne materiały, z których już nie korzystasz. Sprawdź także zawartość folderu „Pobrane” oraz jeśli masz zainstalowaną aplikację do wysyłanie maili – wymaż pocztę niechcianą.

Ważnym elementem jest też usuwanie niepotrzebnych backupów oraz aplikacji.

3) Wyczyść kopie zapasowe i pamięć podręczną

Jak to zrobić? Wykonaj następujące kroki:
Uruchom program Finder na komputerze Mac.

Wejdź w „Przejdź do folderu”.

Wpisz ~/Library/Caches i usuń największe pliki

Pamiętaj również o tym, aby usunąć pamięć podręczną z wszystkich aplikacji takich jak np. iTunes oraz historię przeglądarek.

4) Odinstaluj niepotrzebne programy i aplikacje

Sprawdź listę aplikacji oraz programów zainstalowanych na Twoim komputerze. Być może część z nich jest już od dawna przez Ciebie nieużywana lub niepotrzebna. Możesz każdy z nich odinstalować osobno lub użyć specjalnych programów, za pomocą których będziesz mógł to zrobić masowo.

5) Pozbądź się zdublowanych plików

Może być tak, że część plików będziesz miał zdublowane. Taka możliwość istnieje w przypadku na przykład zdjęć lub plików muzycznych. Zweryfikuj, czy na pewno potrzebujesz je zdublowane. Zbędne wersje usuń lub przenieś na urządzenie zewnętrzne.

6) Usuń stare kopie iSOS

Stare kopie zapasowe iOS zapisują się na dysku, niepotrzebnie zapełniając jego przestrzeń. Możesz usunąć je w następujący sposób:

– Wejdź w program Finder

– Wybierz opcję „Idź” z paska menu.

– Następnie kliknij „Przejdź do folderu i wpisz komendę: ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup

Czyszczenie pamięci systemowej na komputerze Mac jest niezbędne, ale co istotne – dość proste. Pamiętając o regularnym sprawdzaniu, czy na dysku Twojego komputera nie znajdują się zbędne pliki, będziesz miał pewność, że urządzenie będzie pracowało wydajniej i szybciej. Pamiętaj jednak, aby przed usunięciem upewnić się, czy na pewno nie potrzebujesz danego pliku czy programu.

Fot.: Ales Nesetril/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*